ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

حضور چین در خلیج فارس و سناریوهای امنیتی پیش روی ایران

Year: 1392
Publish place:
COI: GSWA01_060
Language: PersianView: 872
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

افشین متقی - استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران
حسن کامران دستجردی - دانشیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران
شهریار فرجی نصیری - دکتری علوم سیاسی دانشگاه اصفهان و بورسیه دانشگاه آیت ا... العظمی بروجردی
حسن حسینی امینی - مدرس دانشگاه و پژوهشگر

Abstract:

خلیج فارس به دلایل مختلف ژئوپلتیک، ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک همواره از جایگاه و اهمیت ویژه ای در سیاست جهانی برخوردار بوده است این منطقه به تنهایی با داشتن بیش از 60 درصد از ذخایر نفت دنیا و حدود 40 درصد از ذخایر و گازی جهانی به عنوان یک هارتلند اقتصادی دارای جایگاه ویزه ای در سیاست خارجی قدرت های بزرگ جهانی است یکی از کشورهایی که در سال های اخیر توجه ویژ] ای به خلیج فارس نمده است جمهوریخلق چین است این کشور جهت تداوم رشد اقتصادی خود که مهمترین ابزار مشروعیت ساز حزب کمونیست است. نیاز روز افزونی به نفت خلیج فارس پیدا کرده است و در این میان ایران و عربستان به عنوان پایه های دیپلماسی نفتی چین در خلیج فارس به ترتیب 9 و 19 درصد از نفت وارداتی چین را تامین می کند از این رو پژوهش حاضر در صدد است تا به تحلیل و بررسی تاثیر حضور چین در خلیج فارس بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بپردازد. پژوهش حاضر با توجه به حضور چین در خلیج فارس سه سناریوی امنیتی را در مورد امنیت این منطقه فراروی ایران می نهد: «سناریوی امنیت آمریکای محور» ، «سناریوی امنیت دسته جمعی» و «سناریوی توازن قدرت» و منافع و معلیب هر کدام از توضیح داده و در پایان به این نتیجه می رسد که محتمل ترین سناریوی پیش روی ایران در مورد امنیت خلیج فارس، توازن قدرت در مقابل آمریکا و متحدین عربی اش از طریق ایجاد تفاهم استراتژیک با چین است.

Keywords:

خلیج فارس، چین، ایران، توازن قدرت، امنیت

Paper COI Code

This Paper COI Code is GSWA01_060. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/238800/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
متقی، افشین و کامران دستجردی، حسن و فرجی نصیری، شهریار و حسینی امینی، حسن،1392،حضور چین در خلیج فارس و سناریوهای امنیتی پیش روی ایران،همایش ملی ژئوپلیتیک جنوب غرب آسیا؛مسائل تحولات و چشم انداز،Taleqan،https://civilica.com/doc/238800

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,779
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support