Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شبیه سازی حوادث حاصل از نشتی درخطوط انتقال گاز با استفاده از نرم افزار PHAST

نخستین همایش ملی HSE با رویکرد صنایع بالادستی نفت و گاز
Year: 1392
COI: HSECONF01_007
Language: PersianView: 1,467
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا مجیدی مقدم - دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشکده نفت آبادان، دانشگاه صنعت نفت، آبادان
امیر بیاتی - دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشکده نفت آبادان، دانشگاه صنعت نفت، آبادان
امیر خواجویی - متخصص HSE ، شرکت نفت فلات قاره
فرشته جادری - مدرس دانشگاه، دانشکده مطالعات محیط زیست، دانشگاه پوترا مالزی، مالزی

Abstract:

امروزه صنعت نفت وگاز به دلیل نیاز روزافزون بشر به انرژی و ازدیگر سو، به دلیل گران بودن سایر منابع انرژی، پیشرفت چشمگیری داشته که این پیشرفت مستلزم هزینه های اقتصادی و نیروی انسانی زیادی بوده است.قسمت اعظم این هزینه ها برای جبران خسارات جانی و نوسازی مجدد تجهیزات بوده است.از این رو مدیریت HSE از طریق مدلسازی پیامد و آنالیز حوادث صنعتی و بررسی تاثیر آنها بر انسان و محیط زیست، نقش اصلی را در تامین ایمنی صنعت نفت و گاز عهده دار می باشد. هدف از انجام این مطالعه آنالیز حوادث حاصل از نشت گاز در خطوط لوله در قالب دو حالت واقعه معتبر و شکست عمده میباشد. در این مطالعه سعی شده است تا با استفاده از نرم افزار PHAST، حوادث حاصل از نشت گازهای آتش زا و سمی مدل سازی شوند. ازاین رو،کلیه پارامترهای تاثیرگذار برروند حادثه، اعم از دمای هوا، سرعت باد، فشار، دما و دبی جریان ها، جزء جرمی گازها و... در نظرگرفته شده وهمچنین تاثیر پایداری هوا بر روند گسترش حریق و پخش گازهای سمی مدنظر قرارگرفته شده است. طبق بررسی و تحلیل نتایج نمودارها مشخص شد که در حالت واقعه معتبر، میزان سمیت خطرناک نیست ولی تشعشعات آتش فورانی درحدی است که میتواندخطرناک باشد. درمورد حالت شکست عمده، شرایط بسیار بحرانی است، طوری که تشعشعات آتش فورانی و فشار حاصل از انفجار شدیدا زیاد بوده و غلظت گاز H_2 S بسیار فراتر ازمقادیر استاندارد وبه شدت مرگبار میباشد. در پایان پیشنهادهایی برای کاهش خسارات ارائه شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is HSECONF01_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/242645/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مجیدی مقدم، رضا و بیاتی، امیر و خواجویی، امیر و جادری، فرشته،1392،شبیه سازی حوادث حاصل از نشتی درخطوط انتقال گاز با استفاده از نرم افزار PHAST،The first national HSE conference with the approach of upstream oil and gas industries،Abadan،https://civilica.com/doc/242645

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • محمد فام، ایرج، مهندسی ایمنی، چاپ ششم، تهران، نشر فن ...
  • عرفان منش، مجید، افیونی، مجید، آلودگی محیط زیست آب، خاک ...
  • گوهررخی، مهدی، ترابی، مرتضی، اکبری، فرزاد، گلعذاری، فواد، ارزیابی کمی ...
  • Roger L.Brauer, Safety and Health for Engineers, Wiley press, USA, ...
  • سایت بهداشت محیط ایران ...
  • کریمی، علی، ایمنی در صنایع نفت و گاز، ویرایش دوم، ...
  • M. Masters, G, 1991, Introduction _ Environmentt Engineering and Science, ...
  • American Institute of Chemical Engineering, 1999, Guidelines for Consequence Analysis ...
  • International Association of Oil & Gas Producers, Vulnerability, Risk Assessment ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 2,105
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support