ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعیین عامل فرسایشپذیری معادله جهانی فرسایش خاک در خاکهای آهکی

Year: 1386
COI: SSCI10_576
Language: PersianView: 2,141
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

علیرضا واعظی - عضو هیات علمی گروه خاکشناسی، دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان
حسینعلی بهرامی - استادیار گروه خاشناسی، دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس تهران
سیدحمیدرضا صادقی - استادیار گروه آبخیزداری، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس نور
محمدحسین مهدیان - استادیار پژوهش، مرکز حفاظت خاک و آبخیزداری تهران

Abstract:

بر اساس معادله جهانی فرسایش خاک USLE یکی از عوامل ششگانه مؤثر در فرسایش آبی، فرسایشپذیری خاک K است که بیانگر سهولت جدا شدن ذرات خاک در اثر ضربه قطرات باران و انتقال آنها به وسیله رواناب میباشد در USLE ، مقدار این عامل از مقدار خاک فرسایش یافته از کرت واحد در واحد شاخص فرسایندگی باران R تعیین و از روی 5 ویژگی خاک ( شن، سیلت و شنخیلیریز، ماده آلی، ساختمان و نفوذپذیری ) برآورد میشود پژوهشهای زیادی در مورد اثر ویژگیهای فیزیکوشیمیایی خاک بر فرسایشپذیری انجام گرفته است . بررسیها نشان داد که در خاکهای آهکی، وجود کاتیون کلسیم در افزایش پایداری خاکدانهها و کاهش فرسایشپذیری مؤثر است گزارشها نشان داد که در خاکهای مناطق نیمهخشک، آهک نقشی اساسی در پایداری خاکدانهها دارد و ممکن است بر فرسایشپذیری اثر بگذارد در پژوهشی همبستگی معنیدار منفی بین مقدار رس و عامل فرسایشپذیری بدست آمد پژوهشها نشان داد که کمپلکسهای آلی نقشی مهم در افزایش پایداریخاک و کاهش فرسایشپذیری دارند با توجه به عدم بررسی دقیق عوامل مؤثر بر فرسایشپذیری در خاکهای آهکی ایران، این پژوهش به منظور شناخت ویژگیهای فیزیکوشیمیایی موثر بر فرسایشپذیری در خاکهای آهکی انجام گرفت .

Paper COI Code

This Paper COI Code is SSCI10_576. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/24469/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
واعظی، علیرضا و بهرامی، حسینعلی و صادقی، سیدحمیدرضا و مهدیان، محمدحسین،1386،تعیین عامل فرسایشپذیری معادله جهانی فرسایش خاک در خاکهای آهکی،10th Soil Science Congress of Iran،Karaj،https://civilica.com/doc/24469

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • رفاهی، ح.ق. 1375. فرسایش آبی و کنترل آن. چاپ اول، ...
 • Castro, C. F. and T.J. Logan. 1991. Limming effects On ...
 • McIntosh, P. and M. Lafflan. 2005. Soil erodibility and erosion ...
 • Rodriguez, R. R., Arbelo, C. D., Guerra, J. A., Natario, ...
 • Wischmeier, W. H. and D.D. Smith. 1978. Predicting rainfal] erosion ...
 • Zhang, K.., S. Li, W. Peng and B. Yu. 2004. ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 8,860
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support