ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی حساسیت زیستمحیطی مناطق ساحلی به آلودگی نفتی با استفاده از GIS

Year: 1391
COI: ICOPMAS09_270
Language: PersianView: 584
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فریدون وفایی - استادیار ، دانشکده عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
وحید هادی پور - دانشجوی کارشناسی ارشد عمران ، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
ابوذر هادی پور - کارشناس ارشد عمران ، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
سیدابوالفضل موسوی - کارشناس ارشدGIS دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

Abstract:

مناطق ساحلی اراضی حساسی هستند که از دو سو تحت تاثیر اکولوژی دریا و خشکی قرار دارند. این مناطق دارای زیستگاهها و آبزیان حساس،منابع معدنی و تفرجگاهی قابلملاحظهای بوده و پشتوانه بسیار مهمی برای فعالیتهای معیشتی، شیلات و صنایع حمل و نقل به شمار م یآیند.آلایندههای دریایی به طور کلی شامل پسابهای صنعتی، زبالههای شهری، تخلیه آب توازن و شستشوی کشتیها، نشت مواد نفتی ناشی ازحوادث دریایی، زبالههای اتمی و عوامل طبیعی میباشند، که نشت نفت و مشتقات آن از حیث ساختار متفاوت و نحوه انتشار در زمینههای بین المللی، سیاسی و اقتصادی حائز اهمیت میباشد. وجود نفت در دریا نه تنها محیط زیست آبی، بلکه سلامت انسان را نیز دچار لطمات جدیمینماید. مهمترین اثر آلودگی نفت در سواحل شامل پوشاندن سنگها، گیاهان و جانداران با لایهای از نفت میباشد. همچنین بخشهایی از نفتکه بهوسیله هوا خوردن از لکههای نفتی جدا میشوند، در همه جا پخش شده و باعث از بین رفتن جاذبههای توریستی و درآمدهای اقتصادی .[ می گردند [ 2و 1امروزه انواع آلودگی های محیطهای آبی (اقیانوس ها، دریاها، دریاچه ها و رودها) به دلیل اهمیت آنها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت هاند. دریایخزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان نیز دچار انواع آلودگی ها می باشد. از آنجایی که این دریا حاوی ذخایر غنی انرژی (نفت و گاز) می باشد واقتصاد کشورهای جدا شده از شوروی سابق بر روی همین ذخایر بنا نهاده شده، لذا خطر روزافزون آلودگی نفتی دریای خزر اجتنا بنا پذیر است.مطالعات و تحقیقات نشان میدهد که با توجه به کمتر بودن عمق دریای خزر در بخش شمالی و بیشتر بودن عملیات اکتشاف و استخراج نفت در این بخش و با توجه به جهت جریانات آب دریا (که به سمت بخش جنوبی است)، عملیات حمل و نقل مواد نفتی بیشتر به ضرر بخش جنوبی این دریا و در سواحل ایران باشد؛ هرچند که به دلیل بیشتر بودن عمق دریا در بخش جنوبی، این موضوع چندان مورد توجه قرار نگرفته است.با توجه به اهمیت دریای خزر از نظر شیلاتی، اقلیمی و اقتصادی و در نظر گرفتن این که سواحل شمال کشورمان در معرض آلودگ یهای نفتی ذکر شده قرار دارد و تاکنون هیچ اقدامی جهت تعیین مناطق حساس سواحل ایران در دریای خزر در مقابل آلودگ یهای نفتی انجام نشده است، ارائه روشهایی جهت توسعه مدلها و بوم یسازی معیارها و رو شها برای مناطق ساحلی دریای خزر ضروری است

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICOPMAS09_270. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/257146/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
وفایی، فریدون و هادی پور، وحید و هادی پور، ابوذر و موسوی، سیدابوالفضل،1391،ارزیابی حساسیت زیستمحیطی مناطق ساحلی به آلودگی نفتی با استفاده از GIS،9th International Conferences on Coasts, Ports and Marine Structures (ICOPMAS2010)،Tehran،https://civilica.com/doc/257146

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • شیفی‌پر رزیتا، دانه‌کار افشین، نوری جعفر، "ارزیابی حساسیت فیزیکی نوار ...
 • نار هراتی سید امیر، "بررسی مکانیزم پخش آلودگی نفتی با ...
 • هادی پور ابودر، "تعیین مناطق مناسب آبزی‌پروری در سواحل با ...
 • قدسی پور ح، "فرآیند تحلیل سلسله مراتبی"، انتشارات نشگاه صنعتی ...
 • Dr.Erich R.Gundlach, Miles O.Hayes And Charles D.Getter, "Sensitivity Of Coastal ...
 • "oil spill response experiences southern vietnam", International Oil Spill Conference, ...
 • Mosbech, A. Et al. (2000), "Environmenta Oil Spill Sensitivity Atlas ...
 • Malczewski , J., ;GIS and Multi Criteria Decision Analysis". 1st ...
 • Saaty, T. L., "The Analytic Hierarchy Process", New York, McGraw-Hil ...
 • Marinoni O, Implementation of the analytical hierarchy process with VBA ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 10,454
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support