راهبردهایی برای طراحی پایدار منظر فضاهای سبزراهه شهری با هدف حفظ و ارتقای سطح زیست بوم شهری (ارائه سیاست ها و راهبردهایی برای طراحی)

Publish Year: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 851

This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

ECONF01_758

تاریخ نمایه سازی: 21 تیر 1393

Abstract:

رویکرد توسعه پایدار با هدف تأمین بهبود سطح کیفیت زندگی شهروندان، همراه با حفظ و مدیریت زیست بوم و اکوسیستم های شهری درصدد دستیابی به آینده ا ی بهتر برای شهرها می باشد. در این راستا نیز برنامه ریزی برای ایجاد و توسعه فضاهای سبزراهه شهری به عنوان گونه ای از فضاهای عمومی شهری، یکی از راهکارهای مؤثر در دستیابی به توسعه پایدارشهری محسوب می شود که با انجام آن، علاوه بر پاسخ گویی به نیازهای اساسی انسان در محیطه ای شهری، تلفیقی از کالبد، معنا و زیبایی شناسی در کنار توجه به طبیعت و حفظ زیست بوم شهری به وجود آمده کاه این موضوع به تقویت هویت شهرها نیز می انجامد. یکی از ابعاد فضاهای سبز راهه پایدار را «منظر» به عنوان مجموعه ای از عوامل طبیعی و مصنوع در بر می گیرد. لذا منظر شهری، از آنجایی که واقعی، عینی و حاصل مشاهده و درک شهر در مواجهه شهروندان می باشد از اهمیت خاصی برخوردار است که از این رو نیز مورد توجه طراحان قرار دارد. مقاله با هدف توجه به ایجاد فضاهای عمومی پایدار به دنبال آن است تا با تأکید بر منظر شهری توسعه هدفمناد سبزراهه های شهری را محقق سازد. بنابراین ضرورت دارد تا با دستیابی به اصول و راهبردهایی، طراحی شهری را که نقش اساسی ای در پیوند محایط مصنوع با محیط طبیعی دارد با هدف حفظ محیط زیست شهری هرچه بهتر هدایت نمود. از اینرو مقاله با اسمفاده از روش توصیفی- تحلیلی و مطالعات کتابخانه ای ابتدا مفاهیم توسعه پایدار و نسبت آن با طراحی محیط را مورد بررسی قرار داده و در ادامه نقش منظر در سبزراهه های شهری تبیین می گردد . در مجموع نتایج این تحلیل و بررسی در قالب ادول و راهبردهایی به منظور طراحی منظر سبزراهه های شهری پیشنهاد می گردد، تا علاوه بر ایجاد مطلوبیت فضایی و زیباسازی محیطی، توازن و تعادل زیست محیطی شهرها نیز احیا و سطح توان اکولوژیکی محیط های شهری افزایش یابد.

Authors

محمد مویدی

پژوهشگر دکتری شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :