ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی نظام گرشگری شهر ییلاقی شاندیز از منظر توسعه پایدار

Year: 1392
COI: GUPSD01_0939
Language: PersianView: 365
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

هادی ایوانی - استادیار شهرسازی دانشگاه پیام نور
مجید شکیبامنش - کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه پیام نور

Abstract:

گردشگری پدیده قرن بیستم است و نمی توان آن را نادیده گرفت، از آنجا که امروزه توسعه گردشگری به عنوان ابزار مهمی برای توسعه شناخته می شود، توجه با پایدارسازی آن بسیار مورد حائز اهمیت است. توسعه ای که با توجه به مسائل زیست محیطی و اجتماعی رشد اقصادی را پی داشته است. منطقه ییلاقی شاندیز از دیرباز محلی برای تفریح و گذران اوقات فراغت ساکنان مشهد وزائران و باغهای وسیع و منظرطبیعی دیدنی سبب شده است. تا این منطقه به عنوان یکی از کنونهای عمده جاذب مسافران و گردشگران از شهر مشهد و سراسر ایران محسوب گردد و بر اساس مصوبه دولت و هیئت وزیران در سال 1384 به عنوان اولویت اول و تنها منطقه نمونه بین المللی گردشگری ایران شناخته شود. در تحقیق حاضر سعی بر آن است با بررسی شرایط وضع موجود منطقه ییلاقی شاندیز و نقش و جایگاه آن در توسعه گردشگری، پایدار سازی نظام گردشگری بر اساس اصول توسعه پایدار در ابعاد زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی بررسی شود. روش تحقیق در این مطالعه از گونه یفی بوده و در آن به بررسی نظام گردشگری در شهر ییلاقی شاندیز بوسیله مؤلفه های توسعه پایدار پرداخته شده است. ارزیابی انجام شده در این مجموعه برگرفته از طرح های فرادست و مشاهدت میدانی بوده است. استفاده متعادل و بهینه از امکانات و پتانسل های گردشگری موجود در منطقه، به حداقل رساندن اثرات منفی ناشی از ورود گردشگران به این منطقه و بومی کردن گردشگری و توجه به اصول توسعه پایدار در شناسایی و برنامه ریزی نظام گردشگری از مهمترین اهداف این پژوهش می باشد و با توجه به تبدیل منطقه ییلاقی شاندیز از روستا به شهر در سالهای اخیر به نظر می رسد. باری حفظ گردشگری و استفاده بهینه پتانسیل های موجود در مطقه، باتعریف فضاهای روستایی منطقه علاوه برحفظ مؤلفه های پایدارمنطقه، اقتصاد ناقص شکل گرفته بر مبنای خدمات اولیه را توسعه و از تخریب منطقه ییلاقی شاندیز توسط افراد سودجو و بخشی از ذی نفعان جلوگیری نموده و نظام پایدار گردشگری را در منطقه برقرار می سازد.

Keywords:

گردشگری، توسعه پایدار، برنامه ریزی شهری، شهرشاندیز، منطقه نمونه گردشگری

Paper COI Code

This Paper COI Code is GUPSD01_0939. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/266575/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ایوانی، هادی و شکیبامنش، مجید،1392،بررسی نظام گرشگری شهر ییلاقی شاندیز از منظر توسعه پایدار،International Conference on Geography,Urban Planning and Sustainable Development،Tehran،،،https://civilica.com/doc/266575

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 52,742
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support