Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدل سازی بارش- رواناب با مدل نیمه توزیعی VIC-3L و شبکه عصبی-فازی در حوزه آبخیز سد درودزن استان فارس

Year: 1392
COI: WRM05_080
Language: PersianView: 933
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

اسلام شاهین فر - کارشناس ارشد عمران گرایش آب
دکتر سعید خرم

Abstract:

منطقه مورد مطالعه سد درودزن حدود 41 هزار هکتار وسعت دارد. عمده ترین منبع تولید رواناب در اکثر حوضه های جهان بارندگی است که بسته به ویژگی های مختلف فیزیوگرافی و اقلیمی حوضه های آبریز به مقدار مشخصی رواناب تبدیل میشود. پارامترهای متعدد دخیل در تبدیل بارش به رواناب، به همراه وجود پیچیدگی های زیاد و روابط غیرخطی بین این پارامترها با یکدیگر و همچنین با ورودی ها و خروجی های سیستم آبریز،باعث شده پیشبینی دقیق مقدار رواناب حاصل از هر بارندگی بسیار مشکل باشد. اغلب سعی بر این بوده که از روش های ریاضی برای مدلسازی این پدیده استفاده که در مرحله واسنجی و آموزش مدل از تعدادی پارامترهای حوضه (داده های 30 ساله؛ بارش برف و باران، حداقل، حداکثر و میانگین دما و سرعت باد) استفاده شود. اما به دلیل وجود چنین مشکلاتی هیدرولوژیست ها و محققان سعی کرده اند مدل های ساده شده و تجربی و یا حتی استفاده از روش های محاسبات نرم نظیر منطق فازی، که با توجه به توانایی در حل پدیده های غیر خطی و پیچیده، برای پیشبینی و محاسبه خصوصیات مختلف و مهم رواناب مانند برف بادآورد، دبی اوج سیلاب،زمان وقوع دبی اوج و غیره به کار گیرند. استفاده از این روش ها علیرغم سادگی، دارای خطای زیادی در برآورد است و در بسیاری از مناطق نمیتوان بر نتایج حاصل از آنها تکیه و استناد کرد. به همین علت، امروزه سعی شده از مدل های نیمه توزیعی و توزیعی (بستگی به تعداد و کیفیت داده های در دسترس) که دارای نتایج قابل قبولی و همچنین میتوانند شرایط طبیعی را تا حدودی بسنجند و نتایج حاصل از آنها از دقت و صحت مناسبی برخوردار هستند، استفاده از این روش نسبت به دیگر روش های موجود برتری دارند. بنابراین در حوضه آبریز سد درودزن با توجه به داده های در دسترس روش و مدل نیمه توزیعی VLC-3L ء(Distributed Models) جهت مدلسازی بارش- رواناب انتخاب گردید. ضمنا برای صحت و درستی تحقیق سعی شده از مدل دیگری به نام سیستم شبکه عصبی- فازی (ANFIS) جهت مقایسه با مدل VLC-3L صورت گیرد که با توجه به تحلیل نتایج حاصل از دو روش ذکر شده مشخص شد که مدل VLC-3L نتایج دقیق تری نسبت به دیگر روش دارد.

Keywords:

مدل بارش – رواناب , مدل VLC-3L , مدل شبکه عصبی- فازی

Paper COI Code

This Paper COI Code is WRM05_080. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/269016/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شاهین فر، اسلام و خرم، دکتر سعید،1392،مدل سازی بارش- رواناب با مدل نیمه توزیعی VIC-3L و شبکه عصبی-فازی در حوزه آبخیز سد درودزن استان فارس،5th Iranian Water Resources Management Conference ،Tehran،https://civilica.com/doc/269016

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support