ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی نظام اجتماعی در ساختار شهرهای اسلامی و چالش های نظام مدریت شهریم حله محور، گامی در راستای تحقق توسعه شهری پایدار در کلانشهرها

Year: 1393
Publish place:
COI: ARCHITECTURE01_178
Language: PersianView: 612
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کریم حسین زاده دلیر - استاد تمام برنامه ریزی شهری دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند
مهدیه نخعی - دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند
نیکو ابهری - دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند

Abstract:

مدیریت مهم ترین عامل در حیات، رشد و بالندگی با مرگ یک جامعه است و روند حرکت از وضع موجود به سوی وضع مطلوب را کنترل می کند زندگی مدرن شهری از یک سو تمرکز قدرت درشهرهای ایران از دیگر سو باعث شده است که مناسبات و روابط اجتماعی و مشارکت مردم در اداره امور شهر به سردی گراییده و تنها را فائق آمدن بر این مسائل احیاء روابط محلی و محله ای است توسعه یافتگی به عنوان یکی از شاخص های مهم در برنامه ریزی شهری، تغییرات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیربنایی، رفاهی را در سطح محلات، نواحی و یا مناطق یک شهر نشان می دهد گسترش ره ها با ساختار فضایی نامنسجم و از هم گسیخته، موجب تمرکز نامعقول و نامناسب امکانات و خدمات در بخش های مختلف شهر و توسعه اقتصادی - اجتماعی نابرابر در آنها شده است. بر اثر توسعه پراکنده و بی سامان شهرها، الگوی سازمان فضایی شهر و ساختار اصلی آن دگرگون شد و موجب از بین رفتن ساختار واحد در کل شهر و تمرکز نامعقول و نامناسب امکانات و خدمات در بخش های مختلف شهر و توسعه اقتصادی اجتماعی نابرابر در آنها شده است از طرفی افزایش وسعت شهرها باعث پیچیدگی های کالبدی - فضایی در شهرها شده است بطوری کهشناخت ساختار و استخوان بندی اصلی شهر ها و ریخت شناسی آن بر اساس تحلیل تمام اجزای شهر امری مشکل و غیرممکن است بنابراین تحلیل ساختار فضایی شهرها در ارتباط با شناخت توزیع امکانات و خدمات و تاثیر آن بر توسعه اجتماعی - اقتصادی بافت های مختلف شهر نیاز به روش هایی دارد که بتواند به این پیچیدگی ها پاسخ دهد. بی تردید موثرترین و پایدارترین برنامه برای مدیریت شهری نظام محله محوری می باشد محور اصلی این بحث نقش محلات در مدیریت شهری درراستای نیل به توسعه شهری پایدار می باشد که به روش کتابخانه و اسنادی انجام گرفته است. این مقاله ارتباط میان ساختار فضایی و تغییر سطح توسعه یافتگی در محله پوریای شهر زاهدان را بررسی می کند در این تحلیل به بررسی شاخص های فیزیکی - کالبدی فضای شهری شهر اسلامی و مدیریت شهری و مشارکت اجتماعی شهروندان در فرآیند توسعه شهری پرداخته شده است و در ارتباط میان ساختار فضایی محلات شهر و تغییرات سطح توسعه یافتگی آن ها وارد شده اند نتایج نشان می دهد ارتباط معنادار قوی و مستقیم میان ارزش هم پیوندی محلی و میانی (یکی از شاخص های شناخت ارزش های فضایی) و تغییر درجه توسعه یافتگی محله در سطح شهر زاهدان برقرار است و می توان تغییرات درجه توسعه یافتگی را درآینده در دیگر محلات شهر زاهدان با توجه به طرح های پیشنهادی مصوب پیش بینی کرد.

Keywords:

مدیریت، مشارکت مردمی، سطح محلات، سازمان فضایی

Paper COI Code

This Paper COI Code is ARCHITECTURE01_178. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/269727/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسین زاده دلیر، کریم و نخعی، مهدیه و ابهری، نیکو،1393،بررسی نظام اجتماعی در ساختار شهرهای اسلامی و چالش های نظام مدریت شهریم حله محور، گامی در راستای تحقق توسعه شهری پایدار در کلانشهرها،اولین همایش ملی معماری، عمران و محیط زیست شهری،Hamadan،https://civilica.com/doc/269727

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • سازمان شهرداری ومسکن و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان ...
 • مطالعات میدانی محقق wWW. google.com -3 ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 1,349
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support