Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

رویکردهای آموزش هنر در برنامه درسی چند فرهنگی

Year: 1392
COI: BARNAMEHDARSI01_046
Language: PersianView: 2,668
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

لیلا حصاری - کارشناسی ارشد پژوهش هنر، دبیر هنر در آموزش و پرورش

Abstract:

تنوع فرهنگی، یک حقیقت عموماً پذیرفته شده است. درک فرهنگ های دیگر قطعاً مهم است و این درک به برقراری ثبات درجامعه می انجامد. زندگی در جامعه چندفرهنگی نیازمند سطح بالایی از درک و احترام نسبت به افراد فرهنگ های دیگر است. یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به این مهم، آموزش و پرورش است و هنر یکی از این کانالها است. هنر ابزاری قدرتمند و نافذ در انتقال فرهنگ است که به شکل گیری گرایشات، عقاید، ارزش ها و رفتارمان کمک می کند. آموزش هنر، یک ابزار منحصر به فرد است جایی که تفاوت های فرهنگی دانش آموزان به تصویر کشیده می شود. این تفاوت ها می تواند در جهت افزایش آگاهی دانش آموزان از فرهنگ های دیگر هدایت شود، در نهایت دانش آموزان آموزش ببینند که به این تفاوتها احترام بگذارند. چند فرهنگی گرایی، خاص جوامع مدرن به ویژه در سده بیستم است، البته این به معنی انکار وجود چند فرهنگ در جوامع قدیم و پیشامدرن نیست. چون تا زمانی که اجتماعات اقلیت وضعیت فرودستی شان را می پذیرفتند و خود را سازگار می کردند چنین پدیده ای مطرح نبود. تنها 10% کشورهای جهان را می توان کشورهایی همگن و یکدست به حساب آورد. کشورهای م درن و نهاجر پذیر که در آن عمدتاً فرهنگ های مختلف با پیشینه و منظر متفاوت در یک محیط قرار گرفته اند، در این کشورها چندین سال است که جند فرهنگی گرایی را پذیرفته اند و در این زمینه تجربه دارند. جدا از پیشینه موجود مهاجران، نحوه ی ورود، پذیرش و فعالیت آنها (اغلب به عنوان نیروی کار ارزان وارد شده اند) این ا فراد باعث بروز مشکلات و مسائلی در کشورهای غربی شدند. حضور همیشگی مهاجران، نیازمند پذیرش آنها در درون کشور پذیرنده بود که این امر دو م شکل اساسی فرهنگی به دنبال داشت: یکی عدم پذیرش فرهنگ مسلط توسط مهاجران و دوم اکراه فرهنگ مسلط از شناسایی این گروه ها و همزیستی با آنها در این مقاله ضمن بیان گونه های مختلفی از چند فرهنگی گرایی در غرب، به تجربه کشور نیوزلند و برنامه درسی این کشور در رابطه با این گونه های مختلف پرداخته شده است. در ادامه، رویکرد برنامه درسی فرهنگ و هنر در برنامه درسی ملی و سایر رویکردهای سنتی و معاصر در آموزش هنر و یاری رساندن آنها به جایگاه چند فرهنگی بیان شده است.

Keywords:

چندد فرهنگی گرایی , برنامه درسی ملی , ادغام (آسیمیلاسیون) , رویکرد آموزش هنر کودک- محور CCAE , رویکرد آموزشی بر مبنای رشته های هنر DBAE , آموزش هنر بر مبنای موضوعات IBAE (رویکرد مسئله محور)

Paper COI Code

This Paper COI Code is BARNAMEHDARSI01_046. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/270680/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حصاری، لیلا،1392،رویکردهای آموزش هنر در برنامه درسی چند فرهنگی،National Conference on Education،Urmia،https://civilica.com/doc/270680

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • جوادی، محمد جعفر (1379). آموزش چند فرهنگی به مثابه رویکردی ...
 • دبیر خانه طرح تولید برنامه درسی(1391). برنامه درسی جمهوری اسلامی ...
 • دفتر تالیف کتاب های درسی ابتدایی و متوسطه نظری(1392). کتاب ...
 • صادقی، علیرضا (1389). بررسی سند برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ...
 • گودالیوس، ایوان و اسپیرز، پگ.(1390) _ رویکردهای معاصر در آموزش ...
 • دوم اسفند ماه 1392- ارومیه ...
 • Banks, J.A. (1997). Mu lticulturalism Education: characteristis and goals. In ...
 • _ Parekh.(2000). Rethinking Mu lticulturalism Cultural Diversity and Political Theory. ...
 • Chalmers, G.(1996). Celebrating Pluralism: Art, Education and Cultural Diversity, Occasional ...
 • Jill smith (2 001) _ Mu lticulturalism and Biculturalism Art ...
 • Sleeter, C.E & Grant, C.A. (1989). Race, class, , gender, ...
 • Sleeter, C.E &Grant, C.A. (2009). Making choices for Multicultural Education: ...
 • Sleeter, C.E. (1996). Multicultural Education as Social Activism. Albany: State ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support