Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش ایمنی وسایل نقلیه سنگین باری در تصادفات شبکه های درون شهری

سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی
Year: 1393
COI: NCRRAF03_031
Language: PersianView: 944
This Paper With 30 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 30 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ایرج احمدی دیزج - کارشناس ارشد مدیریت ترافیک کارشناس عالی تصادفات وامور فنی پلیس راهور فاتب
منصور حاجی حسینلو - استاد یار،دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
حسن عابدی - کارشناس ارشد مدیریت کارشناس رسمی دادگستری در امور وسایل نقلیه و جانشین پلیس راهورفاتب
اباصلت احمدی - کارشناس ارشد زبان وادبیات

Abstract:

علت عمده مرگ و میر در بسیاری از شهرهای کشور ما تصادفات وسایل نقلیه سنگین می باشد. این تصادفات هزینه های اجتماعی و اقتصادی زیادی را به دنبال دارند. ایمنی وسایل نقلیه باری موضوعی چند وجهی است و ضمن متاثر بودن از سه مقوله انسان ، خودرو و محیط (مانند راه) برخلاف حمل و نقل جاده ای رایج به نحو قابل توجهی از نیازهای صنعتی ، سیاست های مدیریتی ، محدودیت ها و الزامات قانونی و فعالیت های نظارتی تاثیر می پذیرد. در این تحقیق سعی گردیده، ضمن بررسی مشخصات عملکردی وسایل نقلیه سنگین، دلایل اصلی بروز تصادفات ترافیکی وسایل نقلیه سنگین باری و تلفات ناشی از آن شناسایی شده و راهکار هایی برای ارتقای ایمنی تردد وسایل نقلیه باری در شبکه های درون شهری در پنج گروه نصب تجهیزات هشدار دهنده ، نصب سیستم ترمز مناسب ، نصب تجهیزات محافظ در برابر ضربه ، تامین مقاومت در برابر آتش سوزی و اصلاح ضوابط طراحی جهت جلوگیری و از بین بردن تاثیر عامل انسانی و وسیله ی نقلیه در وقوع تصادفات ترافیکی درون شهری وسایل نقلیه سنگین باری ارایه گردد. این تحقیق با روش کتابخانه ای، توصیفی- تحلیلی، پیمایشی و روش تحلیل سلسله مراتبی با استفاده ازسه جامعه آماری شامل کروکی تصادفات رانندگی، کارشناسان، متخصصان حوزه تصادف و ترافیک و رانندگان وسایل نقلیه ی سنگین صورت گرفت. برای جمع آوری اطلاعات از روش کتابخانه ای و از تکنیک پرسش نامه استفاده گردید که اعتبار و پایایی آن با آلفای کرونباخ تایید شد. تجزیه و تحلیل اطلاعات با تحلیل سلسله مراتبی به کمک نرم افزار اکس پرت چویس بررسی شد. نتایج حاصل از این بررسی با توجه به نگرش کارشناسان حوزه تصادف و ترافیک، نشان داد از بین عوامل وسیله نقلیه موثر در وقوع تصادفات ترافیکی وسایل نقلیه سنگین باری در شبکه های درون شهری، شاخص های نبود معاینه فنی و عدم کارآیی وسیله نقلیه 31/5 درصد با وزن 0/315، نقص فنی ) نقص سیستم روشنایی ، ترمز صاف بودن لاستیک) 31/3 درصد با وزن نسبی 0/313 و خصوصیات مکانیکی (شتاب گیری، ترمزگیری و طول خط ترمز) 2/9 در صد با وزن نسبی 0/29 به ترتیب بیشترین تاثیر را در وقوع تصادفات وسایل نقلیه سنگین داشتند و خصوصیات مکانیکی (طول، عرض و ارتفاع) با 0/35 در صد کمترین تاثیر را در وقوع تصادفات داشت.

Keywords:

وسایل نقلیه سنگین باری عوامل موثر بر تصادفات ترافیکی راهکار های افزایش ایمنی

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCRRAF03_031. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/271230/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
احمدی دیزج، ایرج و حاجی حسینلو، منصور و عابدی، حسن و احمدی، اباصلت،1393،نقش ایمنی وسایل نقلیه سنگین باری در تصادفات شبکه های درون شهری،3rd NATIONAL CONFERENCE OF ROADWAY, RAILWAY and Arial ACCIDENTS ،Zanjan،https://civilica.com/doc/271230

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • احمدی دیزج، ایرج (1391). بررسی عوامل موثر بر تصادفات ترافیکی ...
 • اداره بررسی تصادفات پلیس راهور فاتب (1392). آمار تصادفات شهر ...
 • احدی و قربانی(1383). راهنمای ممیزی ایمنی راه _ تالیف گروه ...
 • توماس، ال ساعتی (2000). تصمیم سازی برای مدیران. ترجمه : ...
 • رحیم اف، کامران وهمکاران(1388).عوامل ارتقای وسایل نقلیه باری در شبکه ...
 • تن زاده، جواد (1390). طرح هندسی و ایمنی راه، تهران: ...
 • سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای (شهریور ماه ...
 • سالنامه آماری 1387 (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ...
 • گزارش تحلیل تصادفات و تلفات جاده ای ایران، 1387، اداره ...
 • گزارش سالنامه آماری کشور تصادفات فوتی و کشته های سرصحنه ...
 • Buyukazici M.sucuM. (3002)The Analytical Hierarchy and Analytical Processes HECATTEPE journal ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

3.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 0
4 0
3 1
2 0
1 0

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support