Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

قابلیت های گردشگری شهری در محدوده مقبره الشعرای تبریز

اولین همایش ملی اندیشه ها و فناوری های نو در معماری
Year: 1391
COI: NTA01_099
Language: PersianView: 712
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهسا ایپچیلر - دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، دانشکده هنر و معماری، شهر تبریز، کشور ایران
میرسعید موسوی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، دانشکده هنر و معماری، شهر تبریز، کشور ایران

Abstract:

امروزه گردشگری به واقعیت مهم اقتصادی و اجتماعی تبدیل شده است، که در همه محیط ها و مکان ها مانند شهر، روستا، کوهستان، سواحل و جز اینها وجود دارد. در زمان حاضر، شهرها از پربیننده ترین نواحی جهان به شمار می آیند، که هر ساله پذیرای میلیون ها نفر گردشگرند. بافت های قدیم شهری، آثار گران بهایی هستند که نوع فرهنگ، معماری و ایدئولوژی حاکم بر سازمان فضایی شهری در دوران های مختلف را به نمایش می گذارند. جهانگردی شهری امروزه به صورت یکی از فعالیت های مهم اقتصادی درآمده است که جریان کارها، اقدام های اجتماعی و تغییرات فضایی را شکل می دهد. در واقع افزایش تعداد مسافران شهرها و رشد گردشگری شهری تاثیرات بسیاری بر شهرهاداشته و چهره آنان را تغییر داده است.بر اساس گزارشهای ارائه شده به وسیله سازمان جهانی گردشگری، درآمد اغلب کشورها از گردشگری در سالهای اخیر با سرعتی چشمگیردر حال افزایش بودهاست. استان آذربایجان شرقی علیرغم دارا بودن قابلیتهای بسیار بالا، نتوانستهاست هماهنگ با این رشد، صنعت گردشگری )خارجی و داخلی( خود را متحول سازد. مقاله حاضر با هدف یافتن پاسخ به این سؤال که چه عامل یا عواملی باعث شدهاست تا این سرزمین از مزایای متعدد گردشگری بیبهره بماند و بر اساس بررسی سه جاذبه گردشگری )بقعه و مسجد سید حمزه، مقبره الشعرا و موزه قاجار( در محله ی سرخاب تبریز تهیه شدهاست. تحقیق به صورتی مدون شدهاست که ضمن شناختتاریخچه و مشخصات اماکن مورد نظر، قابلیت ها و مشکلات موجود در راستای احیا و بهسازی این بافت شهری ارائه می شود. براساس نتایج بهدست آمده، مکانهای گردشگری این محدوده در اغلب زمینهها فاقد امکانات و تسهیلات لازم برای جلب رضایت گردشگران میباشند. برنامهریزی اصولی و بهویژه تهیه و اجرای طرح جامع گردشگری استان نه تنها میتواند امکان جذب گردشگر بیشتر را فراهم آورد، بلکه میتواند آثار زیانبار توسعه گردشگری بر محیط زیست و فرهنگ جامعه را نیز کاهش دهد. در خاتمه پیشنهاداتی برای توسعه گردشگری محدوده ارائه شدهاست تا بتوان با نگاه مدیریتی به این منطقه و برنامه ریزی صحیح برای این خطه از کشورمان، شاهد احیای آن و محیط پیرامونش بود و در نهایت محیطی مناسب جهت جذب گردشگران و رفع بخشی از مشکلات شهرتاریخی تبریز را دارا بود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NTA01_099. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/279663/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ایپچیلر، مهسا و موسوی، میرسعید،1391،قابلیت های گردشگری شهری در محدوده مقبره الشعرای تبریز،The First National conference on New ideas and technologies in Architecture،Tabriz،https://civilica.com/doc/279663

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • اسمعیلی سنگری، حسین، عمرانی، بهروز، 1385 ؛ بافت تاریخی شهر ...
  • بانی مسعود، امیر، 1388 ؛معماری معاصر ایران؛ هنر معماری قرن؛ ...
  • تابان، محسن، پور جعفر، _ رضا، 1387؛ بازشناسی عوامل هویتی ...
  • حاجی نژاد، علی، پورطاهری، مهدی، احمدی، علی، 1388؛ تاثیرات گردشگری ...
  • خاماچی، بهروز، 1386؛ شهر من تبریز؛ ندای شمس؛ تبریز _ ...
  • خاماچی، بهروز، 1384 ؛ محلات و مشاهیر فرهنگی تاریخی منطقه ...
  • صدر موسوی، میرستار، دخیلی کهنموئی، جواد، 1383 _ درآمدی بر ...
  • صدر موسوی، میرستار، دخیلی کهنموئی، جواد، 1384 : ارزیابی وضعیت ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 12,785
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support