ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مکانیابی فضاهای بهینه جهت اسکان موقت و اضطراری جمعیت شهری پس از بحران زلزله با استفاده از سیستم اطلاعات مکانی(GIS) و مدل فازی (Fuzzy) نمونه موردی شهر کرمان

Year: 1393
COI: CESCM05_115
Language: PersianView: 1,477
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محسن ایلاقی حسینی - دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات کرمان، ایران
مهرداد محمدی سلیمانی - دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه تحصیلات تکمیلی پیام نور تهران، ایران
رضا کامیاب مقدس - استادیار جهاد دانشگاهی،کرمان ، ایران

Abstract:

اقامت موقت تمام یا بخشی از شهروندان درخارج از محیط سکونت دائمی شان به دلیل بروز بحران (Disaster)یکی از موارد مهم در برنامه ریزی و مدیریت بحران است که تحت عنوان اسکان موقت از آن یاد می شود.انتخاب محل مناسب جهت اسکان با توجه به دسترسی ها، مدیریت زمان و هزینه جهت خدمات رسانی مطلوب و بهینه از ضروریات مدیریت بحران در این مقطع می باشد. در این پژوهش شهر کرمان به عنوان کلان شهر منطقه جنوب شرق وبا توجه به استعداد لرزه خیزی بالا به عنوان الگویی به منظور مکان یابی محل های استقرار موقت جمعیت های آسیب دیده ناشی از زلزله احتمالی انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفته است. بر این اساس در چارچوب روش تحقیق توصیفی- تحلیلی، از26 فاکتور مؤثر در امر مکان یابی که برگرفته از شرایط طبیعی، زیر ساختی، اقتصادی و اجتماعی شهر بوده، استفاده شده و در رابطه با تلفیق داده ها از سیستمهای اطلاعات مکانی(GIS) و منطق فازی (Fuzzy)و جهت انجام عملیات تلفیق فازی و عملیات مکان یابی اسکان موقت، با توجه به قابلیت های گسترده نرم افزار Arcgis در مسائل آنالیز تصمیم گیری چند معیاره، استفاده شد. سپس با استفاده از روش ترکیب خطی وزن دار (WLC)، نقشه های فازی بدست آمده، تلفیق و مکان های مناسب شناسایی گردیدند. نتایج این تحقیق نشان می دهد در محدوده شهر کرمان 56 قطعه واجد الشرایط می باشند که پس از تطبیق با کاربریها و مساحت مورد نیاز تعداد 3 قطعه به عنوان مکان مناسب جهت استقرار جمعیت در شهر کرمان در زمان بحران پیشنهاد گردید و در مجموع روش خطی وزن دار علیرغم سادگی آن، دارای کارایی بسیار بالایی می باشد و این قدرت را به تصمیم گیر می دهد که برای عوامل مختلف برحسب درجه اهمیت آن ها، وزن های متفاوتی را اختصاص دهد. در اثر این برتری، نتیجه حاصل از مکان یابی به روش فازی خطی(WLC)در مناطق مانند شهر کرمان با مساحت بالا کارایی بیشتری نسبت به سایر روش ها دارا می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CESCM05_115. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/283233/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ایلاقی حسینی، محسن و محمدی سلیمانی، مهرداد و کامیاب مقدس، رضا،1393،مکانیابی فضاهای بهینه جهت اسکان موقت و اضطراری جمعیت شهری پس از بحران زلزله با استفاده از سیستم اطلاعات مکانی(GIS) و مدل فازی (Fuzzy) نمونه موردی شهر کرمان،5th National Conference on Earthquake and Structural ،Kerman،https://civilica.com/doc/283233

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • متکان، علی کر. علیمحمدی، عباس. میرباقری، بابک. قطب الدینی، محسن. ...
 • اسدی نظری، مهرنوش(1383)، برنامه ریزی و مکان یابی اردوگاه های ...
 • حسن زاده، ر. 1385، بررسی شرایط و مسائل زمین شناسی ...
 • ه زنگی آبادی، ع. 137، جغرافیا و برنامه ریزی شهری ...
 • تشنه لب (محمد)، 1378، سیستم های فازی و کنترل فازی، ...
 • ناطق الهی، فریبرز(1378)، مجموعه مقالات سومین کنفرانس بین المللی مهندسی ...
 • -A.V afaeinezhad. (2009) _ S patio-Temporal Modeling and Planing of ...
 • _ Ko ngsomsaksakul , S., Yang, C., and Chen, A. ...
 • Ali Abaspour, R., (2012). Allocation citizens to predetermined locations for ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 7,307
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support