ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی خصوصیات هیدروژئولوژیکی و هیدروژئوشیمیایی چشمه های آبگرم منطقه سبلان

Year: 1385
COI: SGSI10_016
Language: PersianView: 2,210
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نصرت آقازاده - عضو هیات علمی گروه زمین شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه
اصغر اصغری مقدم - عضو هیات علمی گروه زمین شناسی دانشگاه تبریز

Abstract:

منطقه مورد مطالعه در شمال غرب ایران و در استان اردبیل واقع شده است(شکل ۱).در این مطالعه ویژگیهای کمی و کیفی چشمه های آبگرم موجود در مناطق سبلان که دارای منابع بالقوه زمین گرمایی در ایران هستند مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس نتایج حاصله آبهای گرم ناحیه سرعین دارای تیپ آب کلروبیکربنات سدیک با ۳۴ درجه - ۳۶ درجه سانتیگراد،ناحیه بوشلی دارای تیپ آب کلرو سدیک باگستره دمایی ۷۷ - گستره دمایی ۴۶ ۲۸ درجه سانتیگراد - سانتیگراد و ناحیه مشکین شهر دارای تیپ آب کلرو سولفات سدیک با گستره دمایی ۸۲ میباشد. بررسی هیدروژئوشیمیایی چشمه های آبگرم در این مناطق نشان میدهد که شرایط تعادلی بین آب و سنگهای در بر گیرنده در عمق برقرار نبوده واین آبها هنگام صعود از عمق به سطح زمین با آبهای سرد سطحی برخورد کرده که در اثر این برخورد بسیاری از خصوصیات فیزیکوشیمیایی آنها تغییر یافته است. بر اساس مدل اختلاط ارائه شده برای منطقه آب چشمه های آبگرم این مناطق بطور میانگین حاصل اختلاط بیش از ۸۰ درصد آب سرد سطحی با ۲۰ درصد آب گرم عمقی است که از اعماق به سطح زمین صعود کرده اند. با توجه به آمار ایزوتوپی مربوط به چشمه های آبگرم این منطقه و بر اساس رابطهΔD-Δ18O آب این چشمه ها دارای منشاء جوی بوده و بر اساس تغییرات دوتریم آب باران در اثر تغییر ارتفاع، در ناحیه سرعین ارتفاع تغذیه چشمه ها ۲۲۰۰ متر و در ناحیه بوشلی ۳۱۰۰ متر نسبت به سطح آزاد دریاها تخمین زده شد که با توجه به مرتفع ترین قله در منطقه چنین استنباط میشود که احتمالا چشمه های ناحیه بوشلی نیز از ارتفاعات سبلان تغذیه میشوند. بررسیها نشان میدهد که نوع سیستم ژئوترمال غالب در این مناطق ،هیدروترمال با فاز سیال غالب آب بوده که در اکثر مناطق ارتباط خوبی بین چشمه ها و مخزن ژئوترمال وجود دارد.بر اساس محاسبات صورت گرفته توسط ژئوترمومترNA-K,SIO2 - دمای عمقی آب در ناحیه سرعین ۲۱۰ درجه سانتیگراد ، در ناحیه بوشلی نیر 220- ۱۸۰ و در ناحیه مشکین شهر در حدود ۲۹۵ درجه سانتی گراد تخمین زده شد.

Paper COI Code

This Paper COI Code is SGSI10_016. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/28347/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
آقازاده، نصرت و اصغری مقدم، اصغر،1385،ارزیابی خصوصیات هیدروژئولوژیکی و هیدروژئوشیمیایی چشمه های آبگرم منطقه سبلان،10th Symposium of Geological Society of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/28347

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • آقازاده، نصرت. 1383. بررسی ماهیت انرژی ژئوترمال و استفاده گسترده ...
 • سازمان مطالعات و تحقیقات انرژی آذربایجان(سمتا). 375 1. مطالعات و ...
 • رجائی ریزی، محمد رضا.1381.هیدرو ژئوشیمی چشمه های انتخابی دامنه جنوب ...
 • Ahmad, M. , Akram, W. , Ahmad, N _ , ...
 • Barbier, E ..1997. Nature and Technology _ Geothermal Energy. Renewable ...
 • Barragan, R. M. , B irkle, P.Portugal, E. Arellano, V.M ...
 • Bogie, I. , C artwright, A.J. _ Khosrawi, KH., Talebi, ...
 • Clark, I., and P. Fritz, 1997. E nvironmental _ Isotopes ...
 • Cidu, R ..Bahaj _ S _ , 2000 .Geochemi stery ...
 • Gemici, U., Tarcan, G., 2002 _ Hy drogeochemi stry of ...
 • Giggenbach, W. F.Glover, R.B ., 1992.Tectonic regime and major processes ...
 • I AH(Internatio nal Association of Hydro geologists) _ 1979.Map of ...
 • Ray mahashay, B.C., 1 996 _ Geochemistry for Hydrol ogist.Edition ...
 • Serpen, U. _ 2004 _ Hydrogeol ogical investigation on Balcova ...
 • Verma, M. _ 2000 .Chemical t hermodynami cs of silica:a ...
 • Wei, W., Jingron, Z., Guixing, H., Fan, Y., 1995. Geochemical ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 3,270
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support