ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

رفتار ژئوشیمیائی عناصر نادر خاکی و کاربرد اکتشافی آنها در کانه- زائی طلای تیپ پهنه برشی قلقله، جنوبغرب سقز

Year: 1385
COI: SGSI10_037
Language: PersianView: 1,761
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرهنگ علی یاری - دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی اقتصادی دانشگاه تربیت مدرس
ابراهیم راستاد - عضو هیئت علمی گروه زمین شناسی اقتصادی دانشگاه تربیت مدرس
محمدجواد شمسا - کارشناس ارشد اکتشافی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

Abstract:

کانسار طلای قلقله در بخش شمالباختری پهنه سنندج-سیرجان واقع شده است. این کانسار از نوع کانسارهای طلا با میزبان پهنههای برشی نوع شکلپذیر و شکنا بوده و در دسته کانسارهای طلای کوهزائی قرار میگیرد. مطالعه فراوانی و توزیع عناصر کمیاب و نادر خاکی در نمونههای برداشتشده در راستای ترانشههای عمود بر روند پهنههای کانهدار، نشاندهنده تغییرات ژئوشیمیایی این عناصر در واحدهای سنگی دگرسان شده پهنههای کانه- ربا شدت دگرشکلی و نوع دگرسانی متفاوت، میباشد. عنصر اصلی کانسارساز و مورد اکتشاف در محدوده معدنی  دا قلقله طلا است. از عناصر مهم دیگری که از فراوانی قابل توجهی در زون کانهزائی برخوردار هستند, میتوان Sb, Hg و As, Ag را نام برد, که با عنصر اصلی کانسارساز (طلا)، همبستگی مثبت و بالایی را در ماده معدنی از خود نشان میدهند. الگوی پراکندگی عناصر نادر خاکی درسنگهای فیلیتی و آهک دگرگون شده کمر پائین ماده معدنی، بصورت پهن با شیب کم، آنومالی منفیEu در آهکهای دگرگون و آنومالی مثبت Eu در فیلیتها و تهیشدگی خفیف در میزان این عناصر میباشد. این الگو در واحدهای متاولکانیک فلسیک و مافیک و سریسیت- میباشد. واحدهای کانهدار دگرسان Eu شیست دربرگیرنده زون کانهزائی بصورت نامنظم وآنومالی مثبت تا منفی شده غنیشدگی نسبی از عناصر,LREE و تهیشدگی از عناصر HREE را نشان میدهند که به نحو بارزی با عیارهای طلای بدست آمده از این واحدها مطابقت دارد. غنیشدگی عناصرREE در واحدهای متاولکانیک فلسیک و مافیک و سریسیتشیست میزبان نسبت به واحدهای کمر پائین و کمر بالای خود, حدود ۱۰ برابر است, که معرف عملکرد شدید دگرشکلی و دگرسانی هیدروترمال در این واحدها میباشد. در کلریتشیستها و گنیس نواری کمر بالای ماده معدنی نیز که غیر دگرسان میباشند، الگوی پراکندگی این عناصر بصورت پهن با شیب کم و فاقد آنومالیEu میباشد. براساس Graf و Bence ۱۹۷۷ ، آنومالی منفی Eu در سنگهای دگرسان اطراف زون کانهزائی و آنومالی مثبت تا منفی آن در خود کانسار، میتواند به عنوان یک راهنمای مهم در اکتشافات لیتوژئوشیمیایی کانسارهای طلای کوهزائی و از جمله کانسار طلای قلقله مورد استفاده قرار گیرد.

Paper COI Code

This Paper COI Code is SGSI10_037. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/28368/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
علی یاری، فرهنگ و راستاد، ابراهیم و شمسا، محمدجواد،1385،رفتار ژئوشیمیائی عناصر نادر خاکی و کاربرد اکتشافی آنها در کانه- زائی طلای تیپ پهنه برشی قلقله، جنوبغرب سقز،10th Symposium of Geological Society of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/28368

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • حسنی‌پاک، ع. ا، 1377، گزارش اکتشافات ژئوشیمیایی سیستماتیک در محدوده ...
 • حسنی‌پاک، ع. ا، 1378، گزارش اکتشافات ژئوشیمیایی سیستماتیک در محدوده ...
 • حیدری، س. م، 1383، کانی‌شناسی، ژئوشیمی و فابریک کانه‌زائی طلا ...
 • علی‌یاری، ف.؛ راستاد، ا. و دیگران، 1384، ژئوشیمی عناصر اصلی، ...
 • محجل، م.، 1383، ساختار در پهنه‌های برشی طلادار منطقه آلوت ...
 • محجل، م.؛ شمسا، م. ج، 1380، فابریک سنگ‌های طلا دار ...
 • Barnes, H. L., 1997, Geochemistry _ hydrothermal ore deposits, third ...
 • Bau, M., 1991, Rare-earth element mobility during hydrothermal and metamorphic ...
 • Harris, N. B. W., Inger, S., 1992, Trace element modeling ...
 • Ling, Q. C. Liu, C. Q., 2002, Behavior of the ...
 • Lottermoser, B.G., 1992, Rare earth elements and hydrothermal Ore formation ...
 • Pearce, J. A., Harris, N. B., and Tindle, A. G., ...
 • Rolland, Y., Cox, S., Boullier, A. M., Pennacch ioni _ ...
 • Rollinson, H. R., 1993, Using geochemical data: evolution, presentation, interpretation. ...
 • Fleet, M.E., Seller, M.H., and Pan, Y., 1997, Rare earth ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 31,689
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support