ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی رابطه گردشگری فرهنگی و معماری ایران

Year: 1393
Publish place:
COI: TOURISM01_043
Language: PersianView: 1,121
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

مهدی زندیه - دکترای معماری منظر، عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)
رمیصاء رحمتی گواری - کارشناس ارشد معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات البرز
فاطمه پاک جو - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات البرز

Abstract:

هدف از پژوهش حاضر بررسی رابطه گردشگری فرهنگی و معماری ایرانی است که نهایتاً به دنبال راهی است که با تکیه بر معماری سنتی کشورمان در جهت بهره برداری از این صنعت گام برمی دارد. ایران به اقتضای فرهنگ ایرانی اسلامی و ارزش های بومی - خود تأکید ویژه ای بر انواع خاصی از گردشگری و به ویژه گردشگری فرهنگی می تواند داشته باشد. گردشگری فرهنگی طبق اصول جهانی به دو دسته تقسیم می شود: گردشگری نوع اول که دیدار از سایت های ملموس مانند موزه ها، سایتهای تاریخی، باستان شناسی، معماری و ... می شود، که ایران از نظر جاذبه های گردشگری یکی از ده کشور اول جهان و از نظر آثار باستانی یکی از پنج سرزمین نخست جهان به جهت جاذبه های اکوتوریسم و تنوع گونه های گیاهی و جانوری است و جزء سه کشور اول جهان از نظر تنوع صنایع دستی می باشد. در این میان معماری نقشی تعیین کننده دارد و در گردشگری نوع دوم که شامل آثار میراثی ناملموس مانند آداب و رسوم، فرهنگ، نوع معیشت و ... جنبه های علمی مردم شناسی می باشد، که در این زمینه فرهنگ ایران نقش خاصی را ایفا می کند. طبق آمار سازمان جهانی گردشگری، 37 درصد گردشگری بین المللی با انگیزه فرهنگی است و به طور چشمگیری این فرآیند در حال افزایش است. رشد روز افزون این نوع از گردشگری، توجه برنامه ریزان و سیاست گذاران را در جهان به خود معطوف کرده است و در فرآیند برنامه های توسعه ایران نیز این تأثیر به خوبی مشاهده می شود و این در حالی که تنها 0/5 درصد سهم درآمد گردشگری جهان را به خود اختصاص داده و از نظر درآمد جذب گردشگر در قیاس با دیگر کشورهای جهان در رتبه نود قرار دارد . با توجه به پتانسیل هایی که معماری سنتی کشورمان دارد می توان در جهت استفاده از اثرات مثبت فرهنگی و اجتماعی گردشگری گام برداشت. این پژوهش شامل پنج قسمت است که در آن به تعاریف گردشگری فرهنگی، تاریخچه آن و ارتباط آن با فرهنگ و معماری و نهایتاً به تأثیر معماری سنتی بر گردشگری فرهنگی پرداخته شده است.

Keywords:

گردشگری فرهنگی، فرهنگ، معماری، اثرات فرهنگی و اجتماعی گردشگری، تأثیر معماری برگردشگری

Paper COI Code

This Paper COI Code is TOURISM01_043. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/284774/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زندیه، مهدی و رحمتی گواری، رمیصاء و پاک جو، فاطمه،1393،بررسی رابطه گردشگری فرهنگی و معماری ایران،اولین همایش ملی توریسم وگردشگری سبز ،Hamadan،،،https://civilica.com/doc/284774

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 6,260
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support