ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی منابع زائدات پرتوزا در مصارف پزشکی و بیمارستانی و مدیریت آن از مرحله تولید تا جمع آوری تصفیه و دفع

Year: 1393
COI: NCER02_213
Language: PersianView: 1,257
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

افشین تکدستان - گروه مهندسی بهداشت محیط و عضو مرکز تحقیقات فناوریهای زیست محیطی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ایران
الهام حسینی پناه - دانشجوی کارشناسی ارشد آلودگی محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اهواز ایران

Abstract:

مواد رادیواکتیو در پزشکی و بیمارستانها کاربرد وسیعی دارند حدود یک سوم از بیمارانی که در بیمارستانهای جهان پذیرش می شوند تحت تشخیص یا درمان به وسیله رادیو ایزوتوپ ها مختلف قرار میگیرند. منابع تولید پسمانده پرتو ساز یا رادیواکتیو در بیمارستانها عبارتند از، فعالیتهای تحقیقاتی که به معمولات مقدار قابل توجهی از ذرات بتا H3,C14 استفاده می کنند که پسماند زیادی اما با توجه به درجه رادیواکتیویته کم هستند و آزمایشگاههای پزشکی هسته ای که مقدار پسماند تولیدی آنها کم است اما نسبت به دو گروه فوق رادیواکتیویته بالاتری دارند.این بخش دو نوع پسماند رادیواکتیو تولید می کند که یکی در نتیجه کاربرد تشخیص مواد رادیواکتیو و دیگری در اثر فعالیت رادیوتراپی بوجود می آید به طور کلی سایر مواد رادیواکتیو مورد استفاده در بیمارستانها عبارتند از: Xe133,I125,se 75, Ga67,99Fe,57 er, 32p , 14C و ...زائدات رادیواکتیو بیمارستانی جز پسماندهای خطرناک رادیواکتیو با تراز پایین LLRW محسوب شده است LLRW از نظر فعالیت فقط 1 درصد و از نظر حجم 85 درصد پسماندهای رادیواکتیو را شامل می شود پسماندهای رادیواکتیو یا پرتوساز نیز باید باتوجه به قوانین لی کشور در ظروف غیرقابل نفوذ سربی انباشته وبرچسب گذاری شوند پسماندهای پرتونگاری رادیولوژی نبایستی سوزانده شوند پسماندهای مایع پرتو را با غلظت کم می توان وارد شبکه جمع آوری پساب بیمارستان کرد گزینه های مختلف برای مدیریت پسماندهای رادیواکتیو بیمارستان باتوجه به نوع پسماند، کمیت و غلظت و نیمه عمر آن شامل پاکسازی، بازیافت، استفاده مجدد، بازگشت به تولید کننده اولیه، دفع بهداشتی و تخلیه به شبکه جمع آوری پساب بیمارستانی است.هدف از ارائه این مقاله علاوه بر شناخت منابع مختلف تولید پسماند های مختلف رادیواکتیو در مصرف پزشکی و بیمارستانها و تقسیم بندی آنها با توجه به خطرات نسبی، سمیت و نیمه عمر، روشهای مختلف مدیریت پسماند از مرحله تولید، جمع آوری، ذخیره سازی، جمع آوری و ایمن سازی، بازیافت، تصفیه و دفع به همراه قوانین مختلف جهانی و ملی ارائه خواهد شد

Keywords:

منابع تولید پسمانده رادیواکتیو ، بیمارستان ، مصارف پزشکی موادرادیواکتیو ، قوانین حفاظت ازپرتوها ، مدیریت پسماندرادیواکتیو

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCER02_213. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/292892/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
تکدستان، افشین و حسینی پناه، الهام،1393،بررسی منابع زائدات پرتوزا در مصارف پزشکی و بیمارستانی و مدیریت آن از مرحله تولید تا جمع آوری تصفیه و دفع،The Second National Conference on Environmental Research،Hamadan،https://civilica.com/doc/292892

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ج) آزمایشگاههای پزشکی هسته ای که مقدار زباله تولیدی آنها ...
 • پاکسازی زائدات رادیو اکتیو ...
 • بازیافت و انتفال مجدد (Recycling and Reuse) ...
 • برگشت به تولید کننده (Return to supplier) 4- ذخبره کردن ...
 • تصفیه و پروراندن (Trealment and conditioning) (8و4و3) ...
 • بهداشت محیط .تالار امام بیمارستان امام آبان ماه 1384 ...
 • . تکدستان الف (1384) روشهای مختلف جمع آوری و دفع ...
 • تکدستان الف و جعفرزاده _ (1384) مدیریت جمعآوری، تصفیه، بی ... [Conference Paper]
 • انصاری ح و فربدعبادی .ف (1382). گندزدایی و دفع پسماند ...
 • تکدستان الف (1384) مدیریت کاهش، تصفیه، بیخطرسازی و دفع پسماندهای ... [Conference Paper]
 • lqbal H . Khan and etal (2003) _ Text book ...
 • CPCB (2000) manual on hospital waste management, central pollution central ...
 • usepa (2001) _ Hazardous waste 6WHO (1999) - safe management ...
 • Daviv . C (2001) Environmentl engineering , MC Grow Hill ...
 • _ Kau -Fuivincent (1992) _ Medical waste ch aracterization turnal ...
 • Preservation , lea and febio. p : 7309(1992) _ Dis ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: علوم پزشکی
  Paper count: 2,973
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support