ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

معماری بومی پایدار و غیر بومی ناپایدار در ایران

Year: 1392
COI: ASUSC01_348
Language: PersianView: 545
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مقدی خدابخشیان - دکتری معماری، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان)

Abstract:

معماری پایدار عرصه ای گسترده را شامل بوده و جنبه ساختمانی توسعه پایدار محسوب می گردد که به دنبال بحران های انرژی و محیطی دهه هفتاد قرن بیستم میلادی برای ترفیع مسائل بناهایی که پس ا از انقلاب صنعتی بدون توجه به مسا ل اقلیمی و محیطی با سبک بین المللی روی صحنه آمدند و جایگزین بناهای بومی گشتند، به مجامع علمی وارد شد. این حوزه شامل موضوعات گوناگونی است که همگی در راستای ارتقا سطح کیفی زندگی انسان در مبحث ساختمان عمل می نمایند. معماری بومی به دلیل روند شکل گیری تجربی خود پاسخگویی به تمامی نیازهای انسانی را فراتر از آنچه معماری به اصطلاح پیشرفته دوران مدرن و پس از آن بدان متوجه بود در بر می گرفت. معماری پایدار اهداف خاصی را دنبال می نماید و دارای شاخصه هایی است. این تحقیق در راستای پاسخ به این سوال است که اولأ؛ آیا اهداف معماری پایدار با شاخصه های معماری بومیدر تطابق قرار می گیرد؟ و دوم اینکه؛ اصول معماری بومی ایرانی چه ارتباطی با شاخصه های معماری سبز بومگرا دارد؟ طی بررسی های به عمل آمده به روش تحقیق توصیفی- تحلیلی از تحقیق کیفی، در قیاس اهداف معماری پایدار با بنای بومی و غیر بومی و همچنین تطابق اصول معماری بومی ایرانی با معماری بومگرا یا سبزچنین دریافت شد که معماری بومی بر خلاف معماری غیر بومی دوران مدرن، تمامی شاخصه هایی را که لازم است که یک بنا داشته باشد تا به عنوان معماری پایدار محسوب شود را در خود مستتر دارد و فراتر از آن شامل مواردی است که قابلیت بهره برداری نوین را در بناهای امروزی دارا می باشند. با تطابق اصول معماری بومی ایرانی با معماری سبز بومگرا که از موضوعات معماری پایدار می باشد، چنین دریافت شد که پیشینه معماری پایدار در معماری بومی ایرانی وجود دارد و معماری ایرانی را می توان الگوی غنی از فنون ساختمانی پایدار دانست که پیشروتر از معماری پایدار امروز قرن ها پیش حل مسا ل زیستی و محیطی را در سرلوحه خویش قرار داده بود.

Keywords:

معماری پایدار، بنای بومی، معماری بومی ایرانی

Paper COI Code

This Paper COI Code is ASUSC01_348. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/295002/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
خدابخشیان، مقدی،1392،معماری بومی پایدار و غیر بومی ناپایدار در ایران،First Architecture and Sustainable Urban Spaces Conference ،Mashhad،https://civilica.com/doc/295002

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • اخترکاوان، مهدی.(1390). «تنظیم شرایط همساز با بوم و اقلیم ایران». ...
 • پیرنیا، محمد کریم.(1387). «معماری ایرانی». چاپ اول. تهران : گنجینه ...
 • خدابخشیان، مقدی.(1391). «گونه شناسی بناهای خاک پناه در اقلیم های ...
 • دوتیه، ژان.(1385). «معماری با خاک». ترجمه: محمد احمدی نژاد. چاپ ...
 • شاطریان، رضا.(1387). «اقلیم و معماری ایران». چاپ اول. تهران: سیمای ...
 • کریزک، کوین و پاور، جو.(1398). «آئین شهرسازی پایدار».ترجمه: مصطفی بهزادفر ...
 • _ معماریان، غلامحسین.(1375). «آشنایی با معماری مسکونی ایرانی(گونه شناسی درونگرا)». ...
 • ویلر، اس.ام. و بیتلی، تی.(1384). «نوشتارهایی درباره توسعه شهری پایدار». ...
 • http : /en. wikipedia. _ rg/w iki/Earth_hou se. 2010/03/03 ...
 • http : /en. wikipedia. _ rg/w i k i/E arth_sheltering ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 9,934
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support