Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تلفیق سوانح طبیعی در طرح ریزی کالبدی ملی

Year: 1372
COI: ISEP08_017
Language: PersianView: 1,664
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

فیروز توفیق - مرکز مطالعات معماری و شهرسازی - وزارت مسکن و شهرسازی

Abstract:

نقطه عزیمت طرح ریزی کالبدی ملی، مشاهده این واقعیت بود که در ایران توسعه شهرهاچنان است که ظرف نه بیشتر از سه دهه ، جمعیت شهری کشور از حدود 33 میلیون نفر کنونی به نزدیک 100 میلیون نفر در سال 1400 رسیده ، سه برابر خوهد شد. این پیش بینی خواب خیال نیست زیرا که در سی سال میان دو سرشماری 1335 و 1365 هم جمعیت شهری کشور از 6 میلیون نفر به 28/3 میلیون نفر ارتقاء یافته، 4/7 برابر و در همین دوره عدد شهرهای ایرن – به معنای نقاط دارای 5 هزار نفر سکنه و بیشتر – از 186 شهر به 606 شهر افزایش یافته، 3/3 برابر شده است. در گذشته گسترش شهری عمدتا به صورت توسعه شهرهای موجود (نقشه توسعه شهر قم) همراه با تبدیل روستاهای بزرگ به شهر بوده است. نوشهرها نیز در این تحول داشته اند. نتیجه آنچه گذشت این است که در چند دهه اینده در ایران بایستی دو برابر آنچه تاکنون شهرسازی شده، شهر جدید به معنای گسترش شهرها وروستاهای موجود و یا ایجاد نوشهرها، ساخته شود. سترش خود به خود و ارتجالی شهرها نتیجه درخشانی نداشته، ازجمله موجب از بین رفتن زمین های مرغوب کشاورزی پیرامون شهرها شده است.زیرا معمولا شهرهای مادرمیان دشتهای حاصلخیز با قابلیت خوب برای کشت آبی قراردارند (نگاه شود به نقشه موقعیت چند شهری روی قابلیت ارضی) حال اگرنقشه مراکز شهری یکی از مناطق طرح ریزی کالبدی، آذربایجان را روی نقشه پهنه بندی خطر نسبی زلزله بیندازیم، مشاهده خواهیم کرد که در اینجا نیز رشد طبیعی شهرها به پراکنش مطلوب نینجامیده است. درست به عکس، بسیاری از شهرهای مهم منطقه، ازجمله شهر میلیونی تبریز، در ناحیه خطر بالای زلزله قرار دارد.

Paper COI Code

This Paper COI Code is ISEP08_017. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/30080/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
توفیق، فیروز،1372،تلفیق سوانح طبیعی در طرح ریزی کالبدی ملی،8th International Seminar on Earthquake Prognostics،Tehran،https://civilica.com/doc/30080

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • مثلا درمطالعات طرح کالبدی ملی ارتفاعات بالای 2500 متر، از ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support