Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی آسیب پذیری فرم شهر تهران به هنگام وقوع زلزله

Year: 1372
COI: ISEP08_022
Language: PersianView: 1,958
This Paper With 26 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 26 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرح حبیب - محقق مرکز مطالعات مقابله با سوانح طبیعی - ایران

Abstract:

سالی نیست که زلزله، سیل، طوفان و سایر بلایای طبیعی در گوشه و کنار جهان و به ویژه در شهرهای بزرگ خسارات جانی و مالی فراوانی بر جای نگذارد. کشور ما نیز از گزند انواع این مصائب و بلایا مصون نمی باشد. زلزله مصیبت بار خرداد سال 69 در شمال کشور و سیل خانه برانداز اخیر سیستان وبلوچستان نمونه های زنده آن می باشد. آسیب پذیری شهری چون تهران در برابر زلزله به عنوان مهمترین و متمرکز ترین شهر کشور و مرکزیت سیاسی آن، از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. شهر تهران با مساحت 600 کیلومتر مربع (در سال 1365) و گستردگی 1000 کیلومتر مربع (باحومه) ، باجمعیت حدود 7 میلیون نفر، بیشترین و بالاترین تمرکز فعالیت های صنعتی، اقتصادی و سیاسی رادر خودجای داده است، تمرکز روز افزون جمعیت و فعالیت های اقتصادی در تهران آسیب پذیی این شهر را در مقابل زلزله به صورت تصاعدی افزایش داده است، که توجه به آن امری ضروری و حیاتی است . علاوه بر این که این شهر در قسمت شمال و جنوب بر روی دو گسل بزرگ و مهم قراردارد و درپهنه خود دارای شکستگی های کوچک فراوانی است که به هنگام فعالیت دو گسل بزرگ دچار جنبش و جابه جایی می گردد، طبق پژوهش های انجام شده از بین بلایای گوناگون زلزله، بیش از بقیه بلایا این شهر را آسیب پذیر می نماید و از طرفی بر اساس پش بینی های متخصصین امر احتمال وقوع زلزله های شدید و در نتیجه نابودی هر هر لحظه تهران را تهدید می کند، که با توجه به اهمیت و نقش ملی و بین المللی تهران در پهنه سرزمین و در شئون مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ، خطر وقوع زلزله در این شهر ، باید خطری جدی برای اقتصاد کشور و کل جامعه ایران محسوب گردد. توجه به اهمیت آسیب پذیری در برنامه ریزی اقتصادی – اجتماعی و خصوصا کالبدی موجب می شود سرمایه گذاری ها و تمرکزهای اجتماعی به طرف مطلوب تری انجام پذیرد و با وقوع بلایایی چون زلزله از ابعاد فاجعه و خصوصا میزان تلفات جانی کاسته شود. بدین منظور می توان با برنامه ریزی و جمع آوری اطلاعات، میزان آسیب پذیری ، تهران را برآورد کرد و سپس در راستای کاهش اسیب پذیری به تدوین راه حل هاو ارائه ایده های کلی پرداخت.

Paper COI Code

This Paper COI Code is ISEP08_022. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/30085/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حبیب، فرح،1372،بررسی آسیب پذیری فرم شهر تهران به هنگام وقوع زلزله،8th International Seminar on Earthquake Prognostics،Tehran،https://civilica.com/doc/30085

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پژوهشگاه دولتی
Paper count: 209
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support