Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پریود زمانی تکرار و بازگشت زمین لرزه ها در امتداد گسل تبریز

Year: 1372
COI: ISEP08_028
Language: PersianView: 3,898
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عباداله قنبری - استادیار دانشکده فنی گروه عمران و نقشه برداری دانشگاه تبریز

Abstract:

سال ها است که منطقه آذربایجان و البرز و نواحی مجاور آن جزو کمربند آلپ هیمالیا شناخته می شود، و با توجه به نقشه سایز موتکتونیکی منطقه، یکی از نا آرامترین نقاط جهان می باشد که طی قرنهای اخیر چندین زلزله ویرانگر را تجربه کرده است. مطالعه موضوع از جنبه تاریخی نشان می دهد که درگذشته، شهر تبریز و اطراف آن به وسیله تعدادی زلزله مخرب آسیب دیده و به احتمال قوی زمین لرزه های خطرناک در اینده نیز اتفاق خواهد افتاد. مطالعات سال های پسین در اغلب نواحی لرزه خیزی عالم، مبین است نکته است که اگر گسلی در گذشته فعال بوده و امروزه آرام است، بار دیگر در اینده حرکت خواهد کرد، اگر نوع حرکت گسل به صورت حرکت امتداد لغز (fault Strike-Slip) باشد،در این صورت پشی بینی زمان حرکت مجدد آن اهمیت خاصی پیدا میکند، زیرا فعالیت حرکت بعدی گسل بستگی به اطلاعات بدست آمده به رفتار گذشته گسل دارد. یکی از روشهای موجود برای انجام این کار ، عبارت از محاسبه سرعت لغزش (v) با استفاده از خصوصیات ساختمان زمین شناسی منطقه مربوط به یک دوره مشخص می باشد، به نحوی که بتوان میزان تغییر مکان و جابجائی سطح زمین را (d) برای یک زلزله با استفاده از مشخصات گسل مربوط تخمین زد. فاصله زمانی دوره بازگشت زمین لرزه (r) در یک روی گسل معین از رابطه زیر نتیجه می شود: r=d/v ، لازم به یادآوی است که در این روش شدت تخریب زلزله پسین زلزله با زمین لرزه پیشین مساوی و افزون بر آن لازم است مدت زمان بازگشت زلزله در این تخمین ها برابر، و مقدار (r) ثابت در نظر گرفته شود.

Paper COI Code

This Paper COI Code is ISEP08_028. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/30091/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قنبری، عباداله،1372،پریود زمانی تکرار و بازگشت زمین لرزه ها در امتداد گسل تبریز،8th International Seminar on Earthquake Prognostics،Tehran،https://civilica.com/doc/30091

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 23,976
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support