Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی ارتباط زلزله های اخیر آذربایجان با فعالیت گسل شمال تبریز

Year: 1372
COI: ISEP08_029
Language: PersianView: 7,484
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فیروز رضی زاده - عضو هیئت علمی دانشکده علوم - دانشگاه تبریز
بهروز پناهی - از آکادمی علوم زمین جمهوری آذربایجان
سیدمسعود پیمان - کارشناس ارشد زلزله شناسی

Abstract:

در طی ماههای اسفند 71 و فروردین 1372، یک رشته زمین لرزه درشمال غرب ایران به وقوع پیوست ، که شدت مطلق دو مورد مربوط به روزهای 24 اسفند 71 و 11 فروردین 72 بیش از 5 درجه ریشتر بوده است. نتایج حاصل از بازدید مناطق مورد تاثیر زلزله و وضعیت خطوط هملرز که توسط کارشناسان شبکه تله متری لرزه نگاری دانشگاه تبریز ارائه گردیده، نشان دهنده ارتباط احتمالی اینحرکات برزشی با فعلای گسل شمال تبریز می باشد. با توجه به این که آبادی های مجاورگسل مذکور، از جمله شهر تبریز در طول تاریخ بر اثر زمین لرزه های شدید به کرات تخریب شده اند و هم چنین مرکز تعداد قابل ملاحظه ای لرزه در سده اخیر ر اطراف این گسل بزرگ واقع شده است، بررسی خطر بالقوه آن به عنوان یک خاستگاه فعال زلزله ضروری می نماید. در این راستا هرچند اقداماتی که تاکنون برای شناخت ویژگی های لرزه زائی منطقه شمال غرب ایران به ویژه منطقه گسلی شمال تبریز به عمل امده با ارزش بوده، ولی به دلیل کمبود پایگاه های لرزه نگاری و عدم بهره برداری مستمر از وسایل نصب شده، فعالیت های انجام یافته به هیچ وجه متناسب با پیچیدگی خصوصیات لرزشی منطقه نبوده و پاسخگوی نیازهای علمی، فنی و عمرانی امروز نمی باشد. در این خصوص، پارامترهای زمین لرزه ها Lx , Ly که بیانگر مشخصات اصلی خاستگاه زمین لرزه ها می باشد و هم چنین وضعیت سیسموژنی و پتانسیل لرزه زائی منطقه تبریز Mmax که در طرح و اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی حائز اهمیت می باشد، تعیین گردیده است که نتایج حاصله در این مقاله ارائه می شود.

Paper COI Code

This Paper COI Code is ISEP08_029. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/30092/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رضی زاده، فیروز و پناهی، بهروز و پیمان، سیدمسعود،1372،بررسی ارتباط زلزله های اخیر آذربایجان با فعالیت گسل شمال تبریز،8th International Seminar on Earthquake Prognostics،Tehran،https://civilica.com/doc/30092

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • Kuliyev F.T., Macroseismla] field equation for _ geotectoncad _ seismol. ...
  • Sheballn N.V., The Strong earthquke sources on the terltory of ...
  • Berberiaq M., contribution to the se smotectondcs of Iran. pp. ...
  • Gubin I.E., _ _ from the dyn&mic behaviour of the ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 23,976
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support