ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

جستاری در زیباشناسی نسبت تصویر با ادبیات داستانی

Year: 1384
COI: JR_BAGH-2-3_002
Language: PersianView: 732
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی افلاکی - مدرس زیباشناسی ، نقد و فلسفه هنر

Abstract:

متخیله قوه ای از قوای نفس انسانی است که معمار عالم خیال است . اثر هنری ماهیت خویش را از عالم خیال دریافت می کند ، زیرا کل خیال ، صورت سازی است و براساس شهود هنرمند است که خیال ، صور هنری می آفریند . هنر از عالم خیال می رسد و فلسفه از عالم عقل . تصویرگر هنرمند ، زیباترین صور خیالی متون ادبی را مصور می کند و براساس «رجحان صور زیباشناختی» تصاویر تخیلی از متن داستانی و روایت ، تصویر خویش را می آفریند. آفرینش در این معنا ، یعنی ساختن زیباترین تصویر تجسمی از متن ادبی ، نقاش ، براساس ساختار زیباشناسی متن ، تصویرسازی می کند. در غیر این صورت ، تصویرسازی داستان مبتنی بر دریافتهای شخصی و زیباشناسی سلیقه ای نقاش خواهد شد. اگر متن ادبی ، قصد ابلاغ پیامی را دارد ، تصویرگر متن نیز باید از جنبه ابلاغی متن، تبعیت کند و تصویر او علاوه بر جنبه های زیباشناختی ، ابلاغ کننده پیام متن به صورت تصویر باشد ، همان طور که متن ادبی با خواندن مورد تفسیر قرار می گیرد ، متن تصویری نیز براساس دلالتهای تصویر به معانی (خوانش تصویری) مورد تفسیر و فهم واقع می شود. تصویر هیچگاه نباید خلاف معنای متن باشد. گرچه می تواند تفاسیری تجسمی از متن را ارائه دهد و جنبه های متفاوتی از تفسیر متن را در قالب تصویر بیان کند. چون مفاهیم در متون ادبی و متون تصویری امری ذاتی الفاظ یا تصاویر نمی باشند ، مخاطبان براساس پیش زمینه های ذهنی خویش این متون را تفسیر می کنند. متن هنری (خواه ادبی باشد یا تصویری) همچون ماده ای برای تفسیر مخاطب است و به اعتباری ، تفاسیر ، صورتهای فعلیت یافته معانی متن ، در ذهن مفسراند . با این قید که تفسیر نمی تواند ضد متن باشد بلکه تفسیر نتیجه آمیزش افق انتظارات و فهم مفسر (مخاطب) با متن ، در زمان حال است. در نتیجه فهم های متفاوت از متن ، تفسیرهایی متفاوت را به دنبال خواهد داشت که در دایره کلیت معنایی متن حرکمت می کند . زیرا مخاطب و مفسر با پیش دریافتی از کلیت معنایی متن ، قادر به فهم متن خواهد شد . آنچه که در متون ادبی و تصویرسازی متون ادبی اصالت دارد ، سوژه است و زیبایی ساختار بیان ، در خدمت معاتی و مفاهیم و روایت و داستان قرار می گیرد . در نتیجه در هنرهایی که جنبه های ابلاغی اصالت پیدا می کند ، دریافت مخاطب نیز جنبه تعیین کننده ای در ارزش گذاری اثر هنری خواهد داشت.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_BAGH-2-3_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/302098/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
افلاکی، علی،1384،جستاری در زیباشناسی نسبت تصویر با ادبیات داستانی،https://civilica.com/doc/302098

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support