ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اصالت زیبایی و انضمامی بودن سوژه در هنر

Year: 1384
COI: JR_BAGH-2-3_008
Language: PersianView: 829
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیرضا نوروزی طلب - استادیار گروه مطالعات عالی هنر دانشکده هنرهای زیبا ؛ دانشگاه تهران

Abstract:

هرگونه قضاوت و داوری در مورد اثر هنری یا حقیقت هنر و زیبایی ، مبتنی بر این اصل است که انسان پیش از حکم ، تصوری از هنر و زیبایی داشته باشد. آیا منشأ تصوری که از حقیقت هنر در ظرف ادراکی انسانها به تحقق پیوسته است ، حقیقی است ؟ و یا آنکه منشأ آن تصور ، اعتباری و مبتنی بر سلیقه و عادت و ذوق و پسند و تداعی و خوساتهای فردی و اجتماعی است ، که پنداری از صورت و حقیقت هنر را در ذهن به وجود آورده است ؟ اثر هنری صورتی از حقیقت هنر و به عبارتی ، تجلی «صورت حقیقی هنر» است . اثر هنری به تمام ذات همه وجود و ماهیت خود را از هویت صورت نوعیه هنر دریافت می کند. هویت هنر ناشی از زیبایی حقیقی است و زیبایی حقیقی منشأ تحقق «صورت نوعیه هنر» است. هنرمند با دریافتی شهودی از هستی ، صورتی نوعیه ، مجرده و نورانیه و مثالی از زیبایی حقیقی در ظرف خیال خویش ابداع می کند که این صورت نوعیه به تمام ذات ، هستی خود را بنا به ظرفیت وجودی هنرمند ، اززیبایی مطلق و ازلی دریافت کرده است . آن صورت نوعیه ، مبداء و منشأ ایجاد اثر هنری است. تفسیر اثر هنری مبتنی بر دستگاه فکری مفسر است. تفسیر کننده اثر هنری ، نخست با صورت هنر مواجه می شود و سپس با مختصاتی که در صورت هنری تحقق پیدا کرده است ، به تفسیر و نقد اثر می پردازد . تفسیر اثر هنری از طرف تفسیرگران متفاوت با پیش زمینه های ذهنی مختلف ، منجر به ظهور مفاهیم گوناگون ذهنی و حتی متضاد ، نسبت به یک اثر هنری ، خواهد شد به همین جهت یک اثر هنری خصوصاً در حوزه ادبیات با قرائت های متفاوت و برداشت های گوناگون و حتی متضاد ، تفسیر یا خوانده می شود. هرگونه تفسیر در ارتباط با نشانه ها و نمادهای موجود در اثر ، در حکم واکنش روحی ما نسبت به متن است. در معنایی کلی ، متن به چیزی اطلاق می شود که تفسیر از آن آغاز و به آن ارجاع داده می شود. متن هنری ، متنی است با ساختار زیباشناختی که امکان تفسیرهای متعدد را فراهم می کند. متن هنری حقیقت ذاتی خود را از «صورت نوعیه هنر» اخذ می کند و معانی متعددی را در رویکردهای متفاوت تفسیری ، آشکار می کند. شناخت ساختار ذهنی منتقد و مخاطب آثار هنری ، می تواند مبانی نظری مفسران را آشکار کند . صورت هنری ، مستقل از دستگاه نظری مفسران به حیات مستقل خویش در اثر هنری متکی و فراتر از هر تفسیری دارای استقلال ذاتی است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_BAGH-2-3_008. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/302104/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نوروزی طلب، علیرضا،1384،اصالت زیبایی و انضمامی بودن سوژه در هنر،https://civilica.com/doc/302104

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 63,998
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support