ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پرسش از چیستی هرمنوتیک ، تحلیل و بررسی مسائل آن

Year: 1386
COI: JR_BAGH-4-7_006
Language: PersianView: 691
This Paper With 32 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 32 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیرضا نوروزی طلب - استادیار گروه مطالعات عالی هنر ، پردیس هنرهای زیبا ، دانشگاه تهران

Abstract:

برای واژه هرمنوتیک (Hermeneutics) در اثر کاربردهایی که پیدا کرد است. معانی متعددی وضع کرده اند. کاربران این واژه ، باید معنی و مقصود خویش را از واژه هرمنوتیک به طور دقیق و روشن ، بیان کنند. حوزه نقد و تفسیر آثار هنری بیشترین آسیب های نظری را به خاطر ابهام در استعمال واژه هرمنوتیک و معادل های آن همچون تفسیر ، تعبیر و تأویل ، دیده است . منتقدین و نظریه پردازان و متفکران ، همواره این اصل را در مکتوبات خویش رعایت می کنند که : اگر معنی واژه ها در کاربردهای خود و مقصود کاربران از واژه ها ، معلو نشود، واقعه فهم به طور صریح و روشن اتفاق نمی افتد و علاوه بر این ، مخاطبات مکتوبات ، دچار بدفهمی متن می شوند و تفسیرهایی مخالف مقصود نویسندگان از متن ، خواهند داشت. فهم و تفسیر پدیده ها از یکدیگر جدایی ناپذیرند. تا آنجا که بسیاری از متفکران برای فهم و تفسیر ، ماهیتی واحد قائل شده اند. قابلیت های ذهنی انسان به گونه ای است که قادر است ، برای هر پدیده ای ، معناسازی کند یا در پی کشف معنای پدیده ها باشد. چنین قابلیتی را قبالیت های تفسیری نام نهاده اند . متن ها در تفاسیر ، مفتوح می شوند. هدف تفسیر و فهم متن ، وصول به معنای آن است. معنا ، محصول فرایند فهم است. دازاین (Dasein) موجود مفسری است که دارای عالم است و ذاتا پدیده ها را تفسیر می کند. برای تفسیر متن ، داشتن روش ، الزامی است. متون ، مفسرین را در یافتن روش های تفسیری ، هدایت می کنند. و به عبارتی : متون ، هادی مفسراند برای تفسیر ! بررسی تعاریف هرمنوتیک و تحلیل ماهیت فرایند تفسیر برای هر پژوهشگری ، ضروری است . زیرا تفسیر با معرفت شناسی و هستی شناسی ربطی ذاتی دارد و علاوه بر این ، تفسیر در عالم هنر ، به صورت نقد هنری ظاهر می شود. پرسش از چیستی هرمنوتیک و بررسی کلیات مسائل مربوط به تفسیر ، درون مایه این مقاله است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_BAGH-4-7_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/302132/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نوروزی طلب، علیرضا،1386،پرسش از چیستی هرمنوتیک ، تحلیل و بررسی مسائل آن،https://civilica.com/doc/302132

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 72,990
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support