ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

رابطه همبستگی بین کیفیت های محیطی و تداوم حیات شهری در عرصه های عمومی (نمونه موردی : جلفای اصفهان)

Year: 1391
COI: JR_BAGH-9-21_007
Language: PersianView: 754
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ساجد راست بین - پژوهشگر دکتری احیای بافت های تاریخی ، دانشگاه هنر اصفهان ، ایران .
یاسر جعفری - کارشناس ارشد معماری منظر دانشگاه تهران ، ا یران
یاسمن دارم - کارشناس ارشد معماری ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران ، ایران
امیرمحمد معززی مهر طهران - پژوهشگر دکتری احیای بافت های تاریخی ، دانشگاه هنر اصفهان ، ایران

Abstract:

فضاهای شهری یکی از چالش های حرفه طراحی شهری بوده و نظریات بسیاری برمبنای شرایط و تجربیات مختلف مطرح شده است. در این راستا ، سرمایه اجتماعی به عنوان یکی از شاخصه های مطرح در علوم اجتماعی اخیراً در حوزه طراحی شهری نیز به عنوان ابزاری هرچند مفهومی جایگاهی ویژه یافته است. در این پژوهش ، با توجه به اینکه ارتقای کیفیت های محیطی به عنوان راهکار ارتقای حیات شهری مدنظر است ، سعی بر آن شده که با جستجوی روابطی منطقی میان سطح شاخص سرمایه اجتماعی و کیفیت های محیطی ، بتوان با ارایه رویکردی شهرسازانه از سرمایه اجتماعی ، آن را به عنوان ابزاری عملیاتی در طراحی شهری به کار بست. کیفیت های محیطی انتخاب شده در این پژوهش در راستای پاسخگویی به نیازهای رفتاری کاربران فضا ، خلق فضاهای شهری اجتماع پذیر و ارتقای تعاملات اجتماعی در فضاهای شهریست. جهت حصول نتیجه نهایی پژوهش و یافتن رابطه همبستگی میان سطح تعاملات اجتماعی و سطح کیفیت های محیطی ، کمی سازی کیفیت های محیطی انجام گرفته است تا بتوان نتایج کمی شده کیفیت های محیطی با سطح شاخص سرمایه اجتماعی که از تحلیل پرسش نامه های برداشت شده در محدوده به دست آمده است را با هم قیاس کرد. در راستای کمی سازی کیفیت های محیطی ، تکنیک تحلیل سلسله مراتبی در دو مرحله ، جهت تعیین اوزان هریک از زیرسنجه های کیفیت های محیطی و هریک از کیفیت ها برای محاسبه برآیند نهایی کیفیت های محیطی اعمال شده است. نتایج پژوهش حاضر مبنی بر وجود رابطه مستقیم بین سطح شاخص سرمایه اجتماعی و برآیند زیرسنجه های کیفیت های محیطی در محله جلفای اصفهان به عنوان نمونه مطالعاتی است . در عین حال روابط به دست آمده روابطی غیرخطی است که دلیل آن را می توان در وجود عوامل متعدد دخیل در سرمایه اجتماعی و پیچیدگی روابط بین آنها دانست.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_BAGH-9-21_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/302232/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
راست بین، ساجد و جعفری، یاسر و دارم، یاسمن و معززی مهر طهران، امیرمحمد،1391،رابطه همبستگی بین کیفیت های محیطی و تداوم حیات شهری در عرصه های عمومی (نمونه موردی : جلفای اصفهان)،https://civilica.com/doc/302232

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
2 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 2
4 0
3 0
2 0
1 0

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 16 Paper استفاده شده است.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 2,552
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support