ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

سنجش تطبیقی تصویر ذهنی شهروند و شهرساز به مفهوم کیفیت محیط شهری (مطالعه موردی : بافت فرسوده شهر قزوین)

Year: 1392
COI: JR_BAGH-10-25_001
Language: PersianView: 630
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

الهام کاکاوند - کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری و منطقه ای ، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین ،
ناصر براتی - دکتری شهرسازی ، استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین
بهرام امین زاده گوهرریزی - دکتری شهرسازی ، استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین

Abstract:

زیستگاه انسانی هنگامی می تواند بیشترین مطلوبی را برای انسان حاصل کند ، که انتظارات وی را برآورده سازد. این انتظارات در قالب ابعاد مختلف زیست محیطی ، اجتماعی ، کالبدی ، اقتصادی و ... معنا پیدا می کند. چنانچه هریک از این عوامل در محیط زندگی یک فرد فاقد کیفیات مطلوب باشد، بر ادراک و احساس وی از فضا و در نتیجه بر سطح رضایت مندی او از محیط زندگی تأثیرگذار خواهد بود . همان طور که می دانیم بافت فرسوده شهری به عرصه هایی از محدوده قانونی شهرها اطلاق می شود که به دلیل فرسودگی و سطح نازل کیفیت محیطی در آنها مسایل و مشکلات خاصی را برای شهرها به وجودآورده اند ؛ و همواره شاهد این موضوع هستیم که در این بافت ها توقعات شهروندان در ارتباط با کیفیت محیط سکونت خود تحقق نیافته و رضایت ساکنین از فضای زندگی در سطوح پایینی قرار دارد . شاید بتوان علت این مطلب را در عدم هم سویی انگاره های شهروندان از یک فضای زیستی مطلوب - که به رضایت مندی آنان از محل زندگی شان می انجامد - با رویکردهای شهرسازان در ساماندهی این گونه بافت ها یافت. این پژوهش با هدف کاربردی و در راستای ارتقای کیفیت محیط در بافت های فرسوده شهری در پی پاسخ دادن به این سؤال است که اولویت معیارها و شاخص های کیفیت محیط در بافت های فرسوده شهری با تأکید بر تصویر ذهنی شهروندان از یک سو و نگاه مسئولان و کارشناسان امور شهری از سوی دیگر کدامند ؟ در این راستا ، با استفاده از روش توصیفی - تحلیلی و با به کارگیری نرم افزار SPSS در تجزیه و تحلیل داده ها و آزمون های آنالیز واریانس یک طرفه (Oneway) و آزمون دانکن در گروه بندی (HSD) سعی دارد به ارزیابی و رتبه بندی این مؤلفه ها بپردازد. نتایج حاصل بیانگر آن است که شهروندان اولویت پایین بودن سطح کیفیت زندگی در این بافت ها را در عدم توجه به مسایل فیزیکی و کالبدی محیط بافت های فرسوده شهری و سطح پایین وضعیت اقتصادی ساکنان می دانند ؛ در حالی که در رویکرد شهرسازان به بافت های فرسوده شهری معیارهای محیطی ، مدیریتی به نسبت بیشتری از سایر مؤلفه ها دچار نابسامانی هستند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_BAGH-10-25_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/302259/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کاکاوند، الهام و براتی، ناصر و امین زاده گوهرریزی، بهرام،1392،سنجش تطبیقی تصویر ذهنی شهروند و شهرساز به مفهوم کیفیت محیط شهری (مطالعه موردی : بافت فرسوده شهر قزوین)،https://civilica.com/doc/302259

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 6,802
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support