ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نگار کند الیمایی خنگ اژد ر 2 و مقایسه آن با دیگر نگارکندهای الیمایی

Year: 1392
COI: JR_BAGH-10-25_006
Language: PersianView: 600
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیرضا هژبری نوبری - کتری باستان شناسی ، دانشیار گروه باستان شناسی ، دانشگاه تربیت مدرس
نورالله مرادی - دکتری باستان شناسی ، پژوهشگر دکتری باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس ،
فرهنگ خادمی ندوشن - دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس
مهدی موسوی کوهپر - دکتری باستان شناسی استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس

Abstract:

نگارکند یکی از داده های مهم و پراهمیت در علم باستان شناسی که بخش مهمی از سنت ، تاریخ ، فرهنگ ، تمدن و هنر پیشینیان را بازنمایی می کند و بیانگر مفاهیم و اندیشه ها ، ایین ها و مناسک ، شرح پیروزی ها و دستاوردها ، تکنیک های حجاری ، بازگوکننده ظرایف هنری و تبلور اوضاع سیاسی ، مذهبی ، اجتماعی و همچنین روشی برای اقناع حس ماندگاری فرمانروایان است. نگارکند یکی ازفراگیرترین شیوه های رایج در سراسر خاور نزدیک باستان بود. رواج این سنت در دوره اشکانی سبب شد تا نگارکندهای بسیاری در قلمرو این امپراطوری خلق شود که بخش عمده آنها در جغرافیای حکومت خودمختار الیمایی 3-162ق.م - 224 م واقع شده است . محدوده اصلی شاهک نشین مستقل الیمایی ، کوهستان های بختیاری و بخش مرکزی رشته کوه های زاگرس بوده است . نگارکندها ، گسترده ترین و شاخص ترین آثار هنری این عصر محسوب می شوند که ویژگی هایی نظیر تمام رخ نمایی ، روحانیت ، خطی بودن ، صلابت و رئالیسم تطبیقی را برای آنها برشمرده اند. یکی از استقرارگاه های مهم الیماییان ، دشت ایذه در استان خوزستان است که نگارکندهای متعددی از آن دوره را در خود جای داده است . نگارکند خنگ اژدر 2 در 13 کیلومتری شهر ایذه ، مجاورت نگارکند خنگ اژدر 1 و نزدیکی نگارکندهای یار علی وند و کمالوند قرار دارد که ویژگی های مترتب بر هنر الیمایی را داراست ؛ این نگارکند در زمره نگارهای مذهبی است و صحنه ای آیینی را به نمایش گذاشته است . فرسایش زیاد و نداشتن کتیبه ، گاهنگاری و شناسایی هویت نگارکند را دشوار کرده است. از این رو برای پی بردن به مضامین و گاه نگاری نگارکند با روش مفهوم شناسی تصویری به مقایسه آن با نگارکندهای ایلامی ، پارتی و الیمایی پرداخته شد و با استخراج ویژگی های مشترک سبکی ، موضوعی و هنری ، مضامین نهفته در نگارکند و تکنیک های اجرا و مشخصات سبکی آن به عنوان هنری بومی مورد تحلیل قرار گرفت. در نهایت براساس درون مایه آیینی نگارکند و مقایسه با نگارکندهای کتیبه دار همسان در دوره الیمایی گاهنگاری شده است .

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_BAGH-10-25_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/302264/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
هژبری نوبری، علیرضا و مرادی، نورالله و خادمی ندوشن، فرهنگ و موسوی کوهپر، مهدی،1392،نگار کند الیمایی خنگ اژد ر 2 و مقایسه آن با دیگر نگارکندهای الیمایی،https://civilica.com/doc/302264

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 30,784
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support