ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی شاخص SRI در تعیین خشکسالی هیدرولوژیکی رودخانه زشک خراسان رضوی

Year: 1390
COI: NCDCC01_003
Language: PersianView: 1,243
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا غفوریان - عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی
امر کرد نوشهری - کارشناس ارشد سازه های آبی
عبدالصالح رنگ آور - استادیار مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی

Abstract:

با توجه به تعاریف، نیازها و زمین ههای کاری مختلف، تا کنون شاخص های مختلفی توسط صاحب نظران برای بررسی مسئله خشکسالی ارائهشده است. در اکثر شاخص های خشکسالی از متغیرهای اقلیمی نظیر بارندگی و دما استفاده می شود. یکی از مناسب ترین و کاربردی تریناست که قادر به تعیین و پایش خشکسالی و تعیین کمبود بارش (SPI) شاخص های خشکسالی هواشناسی، شاخص استاندارد شده بارشتوزیع مقادیر تجمعی بارندگی برای یک مقیاس زمانی خاص به توزیع نرمال استاندارد تبدیل SPI برای هر مقیاس زمانی م یباشد. درصفر و انحراف معیار آن یک می باشد. بطورکلی اثر مستقیم خشکسالی بر روی جوامع بشری در SPI می شود، بطور یکه متوسط مقادیرکمبود جریان سطحی در رودخان هها نمود پیدا می کند. بنابراین ارائه شاخصی از خشکسالی بر اساس مقادیر رواناب رودخان هها می تواند دراساساً برای پایش و تحلیل خشکسالی از طریق بارندگی است ولی در این مطالعه روش SPI . مدیریت و پایش خشکسالی بسیار موثر باشدبرای (SPI) بر روی متغیر رواناب ماهیانه یک رودخانه نیز اعمال گردید. به این منظور شاخص استاندارد شده بارش SPI محاسبه شاخصبرای داده های رواناب ایستگاه های (SRI) داده های بارش ایستگاه های باران سنجی زشک و سرآسیاب شاندیز و شاخص استاندارد شده رواناب1387- 1358 لغایت 88 - هیدرومتری زشک و سرآسیاب شاندیز واقع بر روی رودخانه زشک در استان خراسان رضوی برای دوره آماری 59محاسبه گردید. مقایسه نتایج حاصل از این دو شاخص نشان داد که برای مقیاس زمانی بلند مدت ( 12 و 24 ماهه) مقادیر بدست آمده دونسبت به شاخص SRI شاخص دارای نوسانات مشابه یکدیگر هستند. ولی در مقیا سهای زمانی کوتاه مدت ( 1 و 3 ماهه)، مقادیر شاخصاز نوسانات کمتری برخوردار است. در نتیجه، در مقیا سهای زمانی ماهانه تا فصلی، بهتر است برای تحلیل جنب ههای هیدرولوژیکی SPIخشکسالی، از شاخص استاندارد شده رواناب به جای شاخص استاندارد شده بارش، استفاده شود

Keywords:

رودخانه زشک، خراسان رضوی.،SRI شاخص ،SPI خشکسالی، شاخص

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCDCC01_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/309032/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
غفوریان، رضا و کرد نوشهری، امر و رنگ آور، عبدالصالح،1390،ارزیابی شاخص SRI در تعیین خشکسالی هیدرولوژیکی رودخانه زشک خراسان رضوی،1National Conference on Drought and Climate Change،Karaj،https://civilica.com/doc/309032

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • آسیائی، م. 1385. شاخص‌های خشکسالی. چاپ اول. انتشارات سخن گستر. ...
 • مرکز تحقیقات کم آبی و خثکسالی در کشاورزی و منابع ...
 • Agnew, C.T. 2000. Using the SPI to identify drought. Drought ...
 • Colorado Climate Center (http ://climate. colostate _ edu/pub/spi .pdf) _ ...
 • Guttman, N. B., 1997. Comparing the Palmer Drought Index and ...
 • Guttman, N.B. 1999. Accepting the Standardised Precipitation Index: a calculation ...
 • McKee, T. B., N. J. Doesken, and J. Kleist, 1993. ...
 • Nalbantis, I. 2008. Evaluation of hydrological drought index. European Water. ...
 • Wilhite, D.A. and Glantz, M.H. 1985. Understanding the drought phenomenon: ...
 • Wood, A.W. and Shukla, S. 2008. Use of a standardized ...
 • Yoo, Won-Hee, and Kim, Hung-Soo, Seoh, Byung-Ha 2000. Applications of ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: سازمان تحقیقات کشاورزی
  Paper count: 1,712
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support