ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه فرآیند همرفت در مخازن شکافدار

Year: 1385
COI: IPEC01_111
Language: PersianView: 4,823
This Paper With 32 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 32 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امید قنبرپور - مسئول اجرایی و دبیرخانه انجمن مهندسی نفت ایران ، کارشناس ارشد مهندسی
دکتر ولی احمد سجادیان - مدیریت پژوهش و سرپرست مهندسی نفت شرکت نفت و گاز اروندان
دکتر همایون بهزاد اسیری - رئیس مطالعات مخازن مدیریت اکتشاف

Abstract:

مخازن آهکی ایران عمدتاً ترکدار هستند. وجود این شکافها باعث پدیده ایی ویژه ایی در این مخازن م یگردد. یکی از این پدیده ها مکانیزم (همرفت/ convection) است که در اثر وجود چگالی معکوس در ناحیة نفتی انجام می پذیرد. تغییرات درجة حرارت باعمق مخزن و آزاد شدن ترکیبات سبک نفت در سطح تماس نفت و گاز دوعامل مؤثر جهت ایجاد گرادیان چگالی معکوس می باشند. از عوارض این پدیده ایجاد خواص فیزیکی نسبتاً ثابت در مخزن و کاهش فشار اشباع ناحیه ستون نفتی می باشد. تحقیقات و پژوهشهای انجام شده در ارتباط با مکانیزم همرفت با شرایط موجود در مخازن شکافدار تفاوت داشته و تئوریهای موجود با نتایج تجربی هماهنگ نمی باشد, به همین جهت مطالعة اصولی این پدیده در مخازن شکافدار و تاثیر آن بر رفتار مخزن حائز اهمیت است. مطالعه مخازن شکافدار ( بالاخص ) بیانگر وجود مکانیزم همرفت در زمان قبل و بعد از بهره برداری از مخزن است.قبل از بهره برداری از مخزن گرادیان دما وبعد از تولید و بهره برداری از مخزن علاوه بر گرادیان دما آزاد شدن گاز محلول در نفت در سطح مشترک نفت و گاز نیز باعث ایجاد گرادیان معکوس چگالی می شود؛ که این فرآیند باعث فشار اشباع نفت در ناحیه زیراشباع می گردد. در ناحیه گاززده؛گاز محلول در نفت درون شکافها و بلوکها آزادشده و به علت سبکی به کلاهک گازی انتقال می یابد، در نتیجه نفت موجود در شکافهای این ناحیه به علت از دست دادن گاز محلول سنگینتر از نفت موجود در اعماق زیرین در ناحیه زیر اشباع می گردد. این گرادیان معکوس چگالی که در آن نفت سنگین در بالای نفت سبک قراردارد یک عامل مهم جهت برهم زدن تعادل است که باعث تشکیل سلهای ( سلولهای ) همرفتی می گردد. نتیجة چنین اختلاط همرفتی انتقال نفت سنگین از طریق شکافها به سمت پائین و قرارگرفتن آن در تماس با بلوکهای حاوی نفت سبکتر است که دارای گاز حل شده بیشتری می باشند. در نتیجة این تماس؛ نفوذ ملکولی گاز از داخل بلوک به شکاف ( در فاز نفت ) صورت می گیرد. در طول فرآیند نفت داخل شکاف سبک شده و به سمت بالا می رود که با کاهش فشار گاز درون آن آزاد می شود و به کلاهک گازی می پیوندد. در این مقاله سعی شده است با ارائه یک کار آزمایشگاهی که توسط یک مدل شیشه ایی ( میکرو مدل ) طراحی شده فرآیند همرفت را مورد تجزیه و تحلیل قرارداده و در کنار این آزمایش نیز یک مدل ریاضی توسط جمع آوری و بسط مدلهای مختلف انجام شده است که تحت این مدل تمامی پارامترهای پدیدة همرفت مورد محاسبه قرارمی گیرد. در مرحلة بعد یک برنامه کامپیوتری پارامترهای مختلف پدیدة همرفت را تحت شرایط مختلف محاسبه قرارمی دهد. در مدل آزمایشگاهی، تأثیر پارامترهایی از قبیل ضخامت, بعد مخزن و همچنین سیالات را بر اندازه، سرعت و تعداد سلولهای همرفتی و نیز در برنامة کامپیوتری محاسبة پارامترهای مهم همرفت از جمله عدد ریلی، اندازة سلهای همرفتی و سرعت همرفت مورد محاسبه قرار می گیرد. نتایج آزمایشگاهی و مدل ریاضی و برنامة کامپیوتری دید خوبی را در جهت تجزیه و تحلیل پدیدة همرفت بصورت تئوری و تجربی ارائه می دهد.

Keywords:

محیط متخلخل – محیط شکافدار – همرفت – نفوذ – میکرو مدل

Paper COI Code

This Paper COI Code is IPEC01_111. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/31352/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قنبرپور، امید و سجادیان، دکتر ولی احمد و بهزاد اسیری، دکتر همایون،1385،مطالعه فرآیند همرفت در مخازن شکافدار،01st Iranian Petroleum Engineering Congress،Tehran،https://civilica.com/doc/31352

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support