ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی پتانسیل مچاله شوندگی در تونل انتقال آب طرح سد و نیروگاه سردشت

Year: 1393
COI: IRMC05_037
Language: PersianView: 624
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد یزدانی - کارشناس ارشد مکانیک سنگ کارشناس ارشد کنترل کیفیت سد و نیروگاه سردشت شرکت مهندسی سپاسد
پدرام پیروی نسب - مدیر فنی پروژه طرح سد و نیروگاه سردشت شرکت مهندسی سپاسد

Abstract:

امروزه یکی از مهمترین مسائل پیش رو در تونلسازی وقوع پدیده ای به نام مچاله شوندگی در توده سنگ های ضعیف در مسیر تونل در طی حفاری است. طبق تعریف انجمن بین المللی مکانیک سنگ مچاله شوندگی عبارت است از تغییر شکل وابسته به زمان که در اطراف تونل و سایر فضاهای زیرزمینی رخ می دهد و الزاما با خزش ناشی از تنش فزاینده و بیش از مقاومت برشی در ارتباط است. جابجایی ها ممکن است در هنگام ساخت متوقف شوند یا در یک دوره طولانی ادامه یابند. این پدیده از دیرباز در احداث تونل ها و فضاهای زیرزمینی مطرح بوده و با وجود پیشرفت های ارزشمندی که در زمینه مهندسی ژئوتیکنیک تاکنون صورت گرفته مکانیزم های بنیادی و اساسی مچاله شوندگی بخوبی و به طور کامل مشخص نشده است. تونل انتقال آب یا تونل بلند طرح شد و نیروگاه سردشت که به منظور انتقال آب از سد به نیروگاه می باشد دارای طول حدود 4500 متر و در تکیه گاه چپ ساختگاه قرار دارد. بخش اعظم این تونل از میان یک واحد اسلیتی با میان لایه های ماسه سنگس دگرگونه می گذرد که از شرایط سنگ چینه شناختی برخوردار است. با توجه به شرایط زمین شناسی منطقه و تغییرات سطح تنش برجا بررسی امکان پدیده مچاله شوندگی در این ناحیه ضروری است . هدف از این تحقیق ارزیابی پتانسیل مچاله شوندگی تونل بلند سردشت با سه روش تجربی ف نیمه تجربی و تئوری - تحلیلی که در آن رفتار توده سنگ با به کارگیری روش عددی شبیه سازی شده است می باشد. روش تجربی هوک- مارینوس بر اساس دو پارامتر جابجایی و قطر معادل تونل استوار است. در روش نیمه تجربی استعداد مچاله شوندگی با استفاده از تغییر شکل های قابل انتظار در اطراف تونل در یک میدان تنش هیدرواستاتیک پیش بینی می شود . روش های تئوری - تحلیلی در بردارنده کلیه روش های حل بسته و روش های عددی می باشند. در این تحقیق ابتدا تونل بر اساس نتایج ژئومکانیکی توده سنگ به سه قسمت با روباره های 100، 300 و 600 متری تقسیم بندی شد. سپس برای هر روباره شرایط مچاله شوندگی بر اساس روش های مذکور مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج این تحقیق نشان از انطباق نردیک مدل شبیه سازی شده با شرایط واقعی سنگ است با توجه به نتایج به دست آمده بر اساس روش های مذکور شرایط زمین در روباره 100 متری غیر مچاله شوندگی و در روباره های 300 تا 600 متری بترتیب در رده مچاله شوندگی کم تا زیاد پیش بینی شد.

Keywords:

مچاله شوندگی , روش عددی اجزا مجزا , واحد اسلیتی , تونل بلند سد سردشت

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRMC05_037. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/318517/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یزدانی، محمد و پیروی نسب، پدرام،1393،ارزیابی پتانسیل مچاله شوندگی در تونل انتقال آب طرح سد و نیروگاه سردشت،5th Iranian Rock Mechanics Conference ،Tehran،https://civilica.com/doc/318517

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support