ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر اندرکنش حائل - زمین در طراحی نگهداری تونل

Year: 1393
COI: IRMC05_051
Language: PersianView: 538
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمود تابش - دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک سنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر
حسین سالاری راد - عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مهدی قاسمی قدرت - دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک سنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر

Abstract:

از مهمترین بخش های ساخت تونل تعیین و طراحی سیستم نگهداری ایمن و مطمئن برای آن است در طراحی سیستم نگهداری تعیین نیروهای داخلی حائل از اهمیت بالایی برخوردار است روش های تجربی و تحلیلی زیادی در کنار روش های عددی به منظور تعیین نیروی محوری و لنگر خمشی در حائل وجود دارد. از جمله روش های تحلیلی روش انیشتین می باشد که در طراحی حائل تونل دایره ای کاربرد دارد. از میان تمامی انواع نگهداری مورد استفاده در تونل شاتکریت به طور کامل با دیواره تونل در ارتباط بوده و از شرایط دیواره تونل تاثیر پذیری بیشتری دارد به عبارت دیگر توزیع نیروهای داخلی و لنگر خمشی در آن وابسته به شرایط دیواره تونل می باشد. حفاری تونل به طور معمول یا به صورت مکانیزه توسط ماشین آلات حفاری و یا از طریق روش حفرای و اتشباری انجام می شود. زمانیکه تونل از طریق روش اتشباری حفر می شود در دیواره تونل اضافه حفاری و کم حفاری به وجود می آید میزان و مقدار این ناهمواری ها وابسته به شرایط زمین شناسی منطقه روش و دقت عملیات حفاری و آتشباری حفر می شود در دیواره تونل اضافه حفرای و کم حفاری به وجود می آید میزان و مقدار این ناهمواری ها وابسته به شرایط زمین شناسی منطقه روش و دقت عملیات حفرای و آتشباری می باشد. وجود این ناهمواری ها در دیواره تونل باعث غیر یکنواخت شدن ضخامت شاتکریت در سطح تونل می شود. تغییر ضخامت شاتکریت بر اثر وجود ناهمواری باعث تغییر در توزیع نیروهای داخلی و به وجود آمدن تمرکز تنش در آن می شود در تمامی روش های تحلیلی ارائه شده دیواره تونل به صورت هموار و ضخامت حائل یکنواخت در نظر گرفته می شود در روش انیشتین نیز تاثیر ناهمواری و تمرکز تنش ناشی از آن در حائل دیده نمی شود. از جمله پارامترهای دیگر تاثیر گذار بر توزیع نیروهای داخلی شاتکریت، سختی زمین و شرایط تنش اولیه آن است در این مقاله سعی شده است تا به روش مدلسازی تاثیر پارامتر سختی و وضعیت تنش زمین بر توزیع نیرو در داخل حائل شاتکریتی مورد بررسی و با روش تحلیلی مقایسه شود. همچنین تاثیر وجود ناهمواری در دیواره تونل بر توزیع نیرو و تنش در شاتکریت در شختی های مختلف زمین و در شرایط مختلف تنش اولیه محیط توسط مدلسازی عددی مورد بررسی قرار گرفته است. با کاهش سختی زمین نیرو و ممان در حائل تونل افزایش پیدا می کند در زمین های نرم، ممان افزایش بیشتری داشته و نسبت به نیروی محوری سهم بیشتری در افزایش تنش حائل دارد. وجود ناهمواری در دیواره تونل باعث افزایش تنش و نیروی محوری تا 50 درصد می شود. این تمرکز تنش می تواند از حد مقاومت شاتکریت بالاتر رفته و باعث بروز شکست در آن شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRMC05_051. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/318531/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
تابش، محمود و سالاری راد، حسین و قاسمی قدرت، مهدی،1393،تاثیر اندرکنش حائل - زمین در طراحی نگهداری تونل،5th Iranian Rock Mechanics Conference ،Tehran،https://civilica.com/doc/318531

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 21,194
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support