ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

برآورد تجربی مدول تغییر شکل توده سنگ بر اساس RMR و Q

Year: 1393
COI: IRMC05_067
Language: PersianView: 460
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی آخوند بابایی طبری - کارشناس ارشد مکانیک سنگ شرکت مهندسی سنگواره کربن البرز شمال

Abstract:

امروزه در نتیجه افزایش تعداد سازه های بزرگ همچون نیروگاه های هسته ای سدهای قوسی، تونل های تحت فشار و فضاهای زیرزمینی مورد نیاز پروژه های عمرانی، تعیین خواص توده سنگ از مهمترین مراحل طراحی و ساخت در مهندسی سنگ می باشد. در این زمینه مدلو تغییر شکل یکی از پارامترهای کلیدی است که می تواند معرف رفتار مکانیکی سنگ و توده سنگ ، به ویژه در فضاهای زیرزمینی باشد . تعیین مستقیم این پارامتر در اکثر مواقع زمان بر ، پرهزینه و با مشکلات کاربردی همراه است و علاوه بر این قابلیت اعتماد نتایج آن نیز گاهی اوقات جای سوال دارد. یک چنین مشکلاتی سبب شده است که تعدادی از محققین به بررسی روش های غیر مستقیم و مقرون به صره برای تعیین این پارامتر پرداخته و مدل های تجربی ای بر اساس سیستم های طبقه بندی توده سنگ ارائه دهند. در این مقاله با توجه به آزمایش های برجای انجام شده جهت تخمین مدول تغییر شکل توده سنگ در سدهای ایران و همچنین داده های ارائه شده به وسیله محققین مختلف در بروشورهای معتبر که بیش از 576 ازمایش برجا می باشد روابط تجربی ارائه شده توسط محققین مختلف در زمینه تخمین مدول تغییر شکل مورد ارزیابی و دقت نظر قرار گرفت. که با تجزیه و تحلیل داده های به دست امده از ازمایش های برجا و نتایج بدست امده از روابط محققین با استفاده از روش های اماری و رگرسیونی و بهره گیری از نرم افزار SPSS روابط جدیدی پیشنهاد شده که نتایج حاصل از آن نسبت به سایر روابط تجربی موجود از اعتبار و دقت بیشتری برخوردار می باشد. از طرف دیگر آنچه این پزوهش را به نوعی شاخص می سازد ارائه رابطه ای جدید بر اساس شاخص کیفیت تونلسازی (Q) است که همبستگی قابل توجهی نسبت به سایر روابط ارائه شده دارد. همچنین با توجه به تقسیم بندی بازه های RMR و Q به بازه های کوچکتر روابطی جهت تخمین مدول تغییر شکل در این بازه ها ارائه شده که به نوعی حساسیت مدول تغییر شکل توده سنگ را نسبت به RMR و Q مشخص می سازد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRMC05_067. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/318547/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
آخوند بابایی طبری، علی،1393،برآورد تجربی مدول تغییر شکل توده سنگ بر اساس RMR و Q،5th Iranian Rock Mechanics Conference ،Tehran،https://civilica.com/doc/318547

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support