ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعیین دبی ورودی آب به مغار نیروگاه رودبار لرستان و بررسی عملکرد پرده آب بند در جلوگیری از ورود آب به مغار به روش عددی

Year: 1393
COI: IRMC05_093
Language: PersianView: 367
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسن نجمی نیا - دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک سنگ دانشگاه تربیت مدرس
مرتضی احمدی - دانشیار گروه مکانیک سنگ دانشگاه تربیت مدرس تهران
رضا مهین روستا - مدیر گروه مکانیک خاک شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس

Abstract:

جریان سیال و هدایت هیدرولیکی در توده سنگ های ناپیوسته یک موضوع گسترده در علم مکانیک سنگ است و نقش مهمی در بسیاری از زمینه های مهندسی مانند هیدرولوژی، عمران، نفت و غیره دارد. استفاده از مدل های ناپیوسته تخمین مناسبی از جریان آب در اطراف فضای حفرای می دهد. شرط جریان سیال در توده سنگ وجود درزه های بهم مرتبط است و نرخ جریان سیال با بازشدگی کنترل می شود. زمانی یک فضای زیرزمینی حفر می شود در ابتدا تنش ها در اطراف فضا به طور مجدد توزیع می شود و متناسب با شدت تنش های جدید بازشدگی درزه ها، فشار آب حفره ای و نفوذ پذیری توده سنگ تغییر می کند درزه ها مسیرهای اصلی جریان آب به داخل فضای زیرزمینی می باشند. استفاده از مدل های ناپیوسته تخمین بهتری از جریان آب در اطراف فضای حفرای می دهد. از جمله روش های موجود برای تخمین جریان آب در توده سنگ می توان به روش های عددی مانند روش المان مرزی المان محدود ، تفاضل محدود و المان مجزا اشاره نمود. در این مقاله سعی بر این شده است که تخمین مناسبی از دبی ورودی آب به داخل مغار رودبار لرستان صورت گیرد. با توجه به اینکه پس از آبگیری سد پایین دست سطح تراز آب در اطراف مغار بالای تراز مغرا قرار می گیرد بنابراین بایستی قبل از حفاری و اجرای مغار تمهیدات لازم جهت جلوگیری از ورود آب به محیط صورت گیرد. پرده آب بند در اطراف مغار نصب شده و میزان دبی ورودی آب به مغار در کلیه مراحل حفاری با پرده آب بند و بدون پرده آب بند در دو راستای عمود بر محور مغار و در راستای محور مغار به دست آمده است. نتایج نشان می دهد که نصب پرده آب بند تا حد زیادی تراز سطح آب در اطراف مغار را پایین انداخته و تا بیش از 40 درصد باعث کاهش ورود آب به داخل مغار می گردد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRMC05_093. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/318573/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نجمی نیا، حسن و احمدی، مرتضی و مهین روستا، رضا،1393،تعیین دبی ورودی آب به مغار نیروگاه رودبار لرستان و بررسی عملکرد پرده آب بند در جلوگیری از ورود آب به مغار به روش عددی،5th Iranian Rock Mechanics Conference ،Tehran،https://civilica.com/doc/318573

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 30,855
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support