Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدل سازی کیفی نحوه تغییرات DO و BOD با استفاده از مدل QUAL2K (مطالعه موردی رودخانه زرج آباد)

اولین کنفرانس ملی آلودگی های محیط زیست با محوریت زمین پاک
Year: 1393
COI: IAUEP01_009
Language: PersianView: 666
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

اکبر قنبری - دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، دانشجوی کارشناسی ارشد آلودگی محیط زیست، اردبیل، ایران
ابراهیم فتایی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، استادیار گروه مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست، اردبیل، ایران

Abstract:

رودخانه ها به عنوان یکی از مهمترین منابع تامین کننده نیاز های شرب، کشاورزی و صنعت، از اهمیت خاصی برخوردارند. این امر بررسی هرچه دقیق تر کیفیت آب و پیش بینی تغییرات احتمالی پارامترهای کیفی آب را ضروری می نماید. از آن جا که DO معیار جهانی و پذیرفته شده ای برای سلامت آب های جاری است، با مدل کردن نوسانات آن در طول مسیر می توان به نتایج قابل توجهی در زمینه تعیین ظرفیت خودپالایی و وضعیت عمومی آلودگی آب رودخانه، دست یافت. همچنین مدل کردن BOD برای تجزیه مواد آلی آب و سایر پارامترها مانند هدایت الکتریکی و نیترات جهت تعیین نقاط بحرانی در خودپالایی رودخانه زرج آباد ضروری بنظر می رسد. به منظور تجزیه و تحلیل تغییرات پارامترهای کیفی آب های سطحی، مدل های گوناگونی توسعه یافته است که در این میان مدل QUAL2K به عنوان ساده ترین و پرکاربردترین مدل علمی که امکان مدل کردن همزمان تمامی پارامترهای گفته شده را دارا می باشد، برگزیده شده است. در این تحقیق 11 کیلومتر رودخانه در بالادست روستای زرج آباد به عنوان محدوده مطالعاتی انتخاب، و از اطلاعات کیفی اندازه گیری شده در 6 ایستگاه در طول رودخانه زرج آباد استفاده شد. با توجه به نتایج بدست آمده از شبیه سازی کیفی رودخانه در طی دوره یک ساله توسط مدل QUAL2K مشخص گردید که انطباق مناسبی بین داده های مشاهداتی و نمودارهای شبیه سازی خوبی از شرایط واقعی رودخانه زرج آباد داشته باشد. نتایج نشان داد که این مدل برای شبیه سازی کیفی و مطالعات خودپالایی رودخانه زرج آباد جهت برنامه ریزی و مدیریت کمی و کیفی مدل مناسبی است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IAUEP01_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/321449/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قنبری، اکبر و فتایی، ابراهیم،1393،مدل سازی کیفی نحوه تغییرات DO و BOD با استفاده از مدل QUAL2K (مطالعه موردی رودخانه زرج آباد)،First National Conference on Environmental Pollution،Ardabil،https://civilica.com/doc/321449

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • I1] برهان، الف، 1376. "بحران آب در کشورهای درحال توسعه ...
  • ارزیابی پارامترهای کیفی آب رودخانه زاینده رود دراستان اصفهان [Conference Paper]
  • I4] خاتمی، هادی، 1386. خودپالایی رودخانه. انتشارات سازمان حفاظت محیط ...
  • مهندسین مشاور آذر آب اندیش، 1391. "مطالعات ارزیابی اثرات زیست ...
  • دفتر مهندسی و معیارهای فنی آب و آبفا، 1388. "راهنمای ...
  • محمودی، شاهرخ، 1389. "بررسی ظرفیت خودپالایی رودخانه چالوس در خصوص ...
  • محمدی، کورش، رازدار، بابک، محمدولی سامانی جمال، 1387. "بررسی کیفیت ... [Conference Paper]
  • مفتاح هلقی، مهدی، 1388. "برآورد حداکثر بار آلودگی مجاز قابل ...
  • Voutsa, D, Manoli, E, Samara, C, Sofoiou, I, 2001. A ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 5,644
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support