تاثیر زئولیت بر صفات زراعی سویا تحت شرایط تنش رطوبتی در دو خاک با بافت متفاوت

Publish Year: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 405

متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

NCPDA01_1415

تاریخ نمایه سازی: 12 دی 1393

Abstract:

به منظور بررسی تاثیر مصرف زئولیت بر برخی صفات زراعی گیاه سویا تحت شرایط تنش رطوبتی در دو خاک با بافت متفاوت، آزمایشی به صورت اسپلیت اسپلیت پلات در قالب طرح بلوک کامل تصادفی با 12 تیمار و 4 تکرار در 48 گلدان در گلخانه تحقیقاتی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری در سال 1391 اجرا شد. در این آزمایش مقادیر زئولیت در سه سطح (0، 4 و 8 گرم در کیلوگرم خاک) و تنش رطوبتی در دو سطح ( آبیاری کامل و آبیاری بر اساس 50 درصد نیاز آبی گیاه) و در دو نوع بافتخاک ( لوم شنی و رس سیلتی) اعمال شد. نتایج بدست آمده نشان داد که کاربرد زئولیت بر عملکرد، تعداد غلاف و تعداد دانه معنی دار شد ولی بر وزن غلاف معنی دار نشد. همچنین اثر سطوح مختلف آبیاری و نوع بافت خاک بر تمام صفات مورد مطالعه معنی دار شد اما اثر متقابل کاربرد زئولیت و سطوح مختلف آبیاری فقط بر عملکرد دانه معنی دار گردید.

Authors

مائده آگوشی

دانشجوی کارشناسی ارشد علوم خاک دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری

مهدی قاجار سپانلو

عضو هیئت علمی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری

محمدعلی بهمنیار

عضو هیئت علمی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • لایق خویدکی، ح، م، لاهوتی. و ف، عباسی. 1389. بررسی ...
  • Gevrek, M., O, Tatar. B, Yagmur. And S, Ozaydin. 2009.The ...
  • نمایش کامل مراجع