Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعیین شاخص مصرف انرژی ویژه در واحد آمونیاک پتروشیمی پردیس و ارائه راهکاری نوین جهت بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

Year: 1393
COI: FNCOGP01_037
Language: PersianView: 922
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

وحید تقی پور - دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر،دانشکده مهندسی شیمی، گروه مهندسی شیمی،ماهشهر، ایران

Abstract:

شرکت پتروشیمی پردیس )قدیر( یکی از بزرگترین واحد های تولید کننده آمونیاک در کشور می باشد. فرآیند تولید آمونیاک بشدت انرژی بر می باشد که موجب تولید و انتشار مقادیر زیادی از گاز های گلخانه ای از این واحد می گردد. در کنار مصرف بالایانرژی برای تولید محصول، روزانه مقادیر قابل توجهی ازگازهای گلخانه ای )به طور عمده دی اکسید کربن ( نیز از طریق سوختن ترکیبات آلی موجود در گازهای ارسالی به فلر در محیط منتشر می شود .بخش قابل توجه گازهای ارسالی به فلر ، ترکیباتی مانند متان ، اتان ، پروپان ، هیدروژن و... می باشد که از لحاظ اقتصادی نیز بسیار با ارزش نیز می باشند، این عمل علاوه بر مشکلاتزیست محیطی ناشی از انتشار گازهای حاصل از احتراق موجب بروز عوامل زیان آور محیطی مانند نور، صوت و بو گردیده و از طرفی سبب اتلاف منابع انرژی می گردد. در این مقاله ضمن بررسی شاحص های انرژی بری فرآیند آمونیاک پردیس و مقایسه آنبا شرایط طراحی واحد، تحلیل فاصله شاحصهای عملیاتی با طراحی و پتانسیل های بهبود مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهایگلخانه ای بررسی گردیده است. در خاتمه، واحد مقدماتی بازیابی گازهای ارسالی به فلر جهت جداسازی ترکیبات با ارزش طراحی و اثر آن بر روی کاهش مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه ای بررسی گردیده است.بررسی های بعمل آمده نشان میدهد که متوسط شاخص مصرف انرژی واحد مذکور معادل 52.14 گیگاژول بر تن می باشد که درحدود 10 % بالاتر از مقادیر پیش بینی شده در شرایط طراحی می باشد. از طرفی در تکنولوژی روز دنیا این شاخص معادل1گیگاژول بر تن می باشد که حدود 00 % کمتر از شرایط عملیاتی پتروشیمی پردیس می باشد. از دیگر سو، استفاده از سیستم ..2بازیافت گازهای ارسالی به فلر می تواند منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بمیزان 0.005 تن دی اکسید کربن به ازای تن تولید محصول گردد.

Keywords:

مصرف انرژی ویژهsec/بهینه سازی مصرف انرژی- بازیابی گازهای فلر- کاهش تولید دی اکسید کربن

Paper COI Code

This Paper COI Code is FNCOGP01_037. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/327628/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
تقی پور، وحید،1393،تعیین شاخص مصرف انرژی ویژه در واحد آمونیاک پتروشیمی پردیس و ارائه راهکاری نوین جهت بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای،First National Conference (Oil, Gas and Petrochemicals)،Shiraz،https://civilica.com/doc/327628

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • محمدتقی جعفرزاده، احمد خوش گرد، مهدی شریف، قدرت ا... نصیری، ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 2,697
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support