ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مروری بر آناتومی و فیزیولوژی تولید مثل جنس ماده در دلفین های بینی بطری

Year: 1393
COI: JR_PEJVAD-3-1_004
Language: PersianView: 1,876
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرخنده فهیم دژبان - دستیار دکترای تخصصی رادیولوژی دامپزشکی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه تهران، ایران
سونیا شجاع قره باغ - دکترای عمومی دامپزشکی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
سالار گلاب دار - دانشجوی دکترای عمومی دامپزشکی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
هلیا فهیم دژبان - دانشجوی دکترای عمومی دامپزشکی، دانشکده علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی تهران، ایران

Abstract:

واژگان کلیدی: دلفین بینیبطری، تولیدمثل ماده، محیط اسارت، آبستنی راستهی والسانان دو زیرراستهی نهنگهای دنداندار و نهنگهای بدون دندان را شامل میشود؛ دلفینها در خانوادهی دلفینیده متعلق به زیرراستهی نهنگهای دنداندار قرار دارند. در سالهای اخیر به دلیل توسعه دلفیناریومها در سرتاسرجهان، این جانداران در محیط اسارت نگهداری میشوند. علیرغم اینکه دلفیناریمها با قوانین حقوق حیوانات مغایرت دارند، توصیه بر این است که جهت افزایش جمعیت دلفیناریمها به جای به اسارت گرفتن دلفینهای آزاد و وحشی، از اولاد دلفینهای موجود در دلفیناریمها استفاده شود. از این رو، امر تولیدمثل و دانش فیزیولوژی و آناتومی آن در این راسته اهمیتویژهای دارد. از آنجایی که کار چندانی پیرامون سیکلهای جنسی و تولیدمثلی این حیوانات انجام نشده است، فرض بر این است که مشابه سایر پستانداران میباشد. مغز این حیوانات از پستانداران خشکیزی پیچیدهتر است. سیکل جنسی دردلفین بینیبطری 36 روز تخمین زده میشود. در این قسم از حیوانات، مادهها بعضا بزرگتر از نرها هستند. اثرات تغییراتدما، فصل، نور و هورمونها بر سیکل جنسی ماده در این گونه مشهود است. طول دوران استروس در این جانداران، در حیات وحش، از بهار تا اوایل پاییز و در محیط اسارت، فصل تابستان است. جفتگیریها عمدتا در ماههای مرداد و شهریور رخمیدهد. طول دوران آبستنی این گونه حدود 12 ماه 2 ± 10 ماه است. بنابراین اکثر زایمانها در ماه مرداد رخ میدهد. دوران شیرواری دلفینها حدودا 36 ماه است. در 3 حالت این حیوانات دچار آبستنی کاذب میشوند: در صورتی که در حیات وحش مادهای طی چند سیکل استروس برای جفتگیری از جانب نرها انتخاب نشود، در صورتی که نر در دسترس مادهیفحل نباشد و در صورت از دست رفتن زودرس جنین و پذیرش آبستنی توسط رحم مادر. بنابراین آبستنی کاذب در دلفیناریمها بسیار شایعتر از حیات وحش است که عمدتا ناشی از مسائل مدیریتی و تولیدمثلی است.

Keywords:

دلفین بینیبطری، تولیدمثل ماده، محیط اسارت، آبستنی

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_PEJVAD-3-1_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/334785/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فهیم دژبان، فرخنده و شجاع قره باغ، سونیا و گلاب دار، سالار و فهیم دژبان، هلیا،1393،مروری بر آناتومی و فیزیولوژی تولید مثل جنس ماده در دلفین های بینی بطری،https://civilica.com/doc/334785

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 63,668
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support