ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

استفاده از GIS و HEC-HMS در تعیین مناطق مولد سیل و اولویت بندی پتانسیل سیل خیزی (مطالعه موردی: حوضه آبخیز شرق دامغان)

Year: 1391
COI: NCUIMWR03_224
Language: PersianView: 429
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد قصردشتی روشن - کارشناسی ارشد،گروه خاکشناسی، دانشگاه یاسوج.
محمد کاظمی - کارشناسی ارشد، گروه آبخیزداری، دانشگاه هرمزگان.
پیمان رضائی - استادیار، گروه زمین شناسی، دانشگاه هرمزگان.

Abstract:

تعیین مناطق مولد سیل و اولویت بندی زیر حوضه ها از نظر سیل خیزی در مدیریت حوضه های آبخیز بزرک نقش مهمی را ایفا می کند. در این تحقیق با تلفیق GIS و مدل هیدرولوژیکی Hec-Hms شدت سیل خیزی یا به عبارتی میزان مشارکت زیر حوضه ها در سیل خروجی کل حوضه تعیین گردید. برای این منظور، با استفاده از روش واکنش سیل واحد در محیط مدل Hec-Hms زیر حوضه های حوضه آبخیز شرق دامغان از نظر سیل خیزی اولویت بندی شدند. عوامل روندیابی آبراهه ها و موقعیت مکانی زیرحوضه ها در سیلاب خروجی حوضه تأثیر گدارند، از اینرو برای اجرای برنامه های کنترل سیلاب در بالا دست حوضه های آبخیز بزرگ باید نحوه تأثیر زیرحوضه ها را بر سیلاب حوضه بررسی کرد و با توجه به سهم آنها در سیل خروجی آنها را اولویت بندی کرد. در این پژوهش از روش شبیه سازی هیدرولوژیکی توسط نرم افزار Hec-hms برای بازسازی مدل حوضه و بررسی و روندیابی هیدروگراف های سیل در آن و برای تعیین سهم مشارکت هر یک از زیر حوضه ها در دبی محل مورد نظر هیدروگراف سیل خروجی با مشارکت کلیه زیر حوضه ها در این مطالعه موردی محاسبه شد. سپس با استفاده از روش SSSE با حذف متوالی و یک به یک زیرحوضه ها از فرایند روندیابی داخل حوضه ، میزان مشارکت هر یک از آنها در دبی اوج خروجی حوضه بدست آمد. برای این کار در هر بار اجرای مدل ، هیدروگراف یکی از واحدهای هدرولوژیک از روندیابی داخل حوضه حذف و دبی خروجی حوضه بدون در نظرگرفتن آن واحد، شبیه سازی شد. بدین طریق پس از اتمام روندیابی هر یک از واحدهای هیدرولوژیک میزان تاثیر آنها در کاهش دبی خروجی حوضه بدست آمد. نتایج نشان می دهد که زیرحوضه های A3 و A4 بیشترین تأثیر را بر سیل خروجی حوضه دارند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCUIMWR03_224. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/335563/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قصردشتی روشن، محمد و کاظمی، محمد و رضائی، پیمان،1391،استفاده از GIS و HEC-HMS در تعیین مناطق مولد سیل و اولویت بندی پتانسیل سیل خیزی (مطالعه موردی: حوضه آبخیز شرق دامغان)،03rd National Conference on Comprehensive Water Resources Management،Sari،https://civilica.com/doc/335563

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Burton, L. (2003). Application of HEC-HM. _ the Effects of ...
 • Chieyen, B. (1995). Hydraulics and effectiveness of levees for flood ...
 • Djordjevic, B. and S. Bruck 1998 System Approach to the ...
 • Islam, M, & Sado, K.. 2000. Development of flood hazard ...
 • Mclin, S. Springer, E. and Lane, L (2001). Predicting floodplain ...
 • O'Connel, E., Ewan, j., O'Donnel, G. and Quinn, P., 2007. ...
 • Saghafian B, Khosroshahi M. Unit response approach for priority determination ...
 • Smith and Ward. Floods: Physical processes and human impacts, Wiley, ...
 • Wan Nor Azmin. Sulaiman, Heshmatpour A, Mohd.Hafiz Rosli. Identification of ...
 • Veitzar, S, Menabde, M. and Gupta, V (2001).Test of peak ...
 • Perspective :Phil .Trans .R. Sos .London, Ser.A364, 2 135-2145. ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 3,063
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support