Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شناخت گیاه دارویی گون گزی تولید کننده گز انگبین (شهد پارسی) به عنوان محصول منحصر به ارتفاعات زاگرس

همایش ملی گیاهان دارویی
Year: 1389
COI: HERBAL01_749
Language: PersianView: 2,731
نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

Authors

زهرا پاکزاد - دانشیار ، عضو هیئت علمی گروه مهندسی آب، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
محمود رائینی - استادیار عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان
مرتضی خداقلی - استادیار گروه علوم باغبانی

Abstract:

گیاهان از بدو تمدن بشری در درمان های دارویی استفاده می شدند اگرچه در اوایل قرن بیستم با توسعه و پیشرفت صنایع دارویی فرآورده ها و داروهای گیاهی - طبیعی تا حد زیادی اعتبار و ارزش خود را نسبت به داروهای جدید صنعتی در بین پزشکان از دست دادند اما در دهه اخیر رویکرد دوباره ای برای مصرف داروهای گیاهی به وجود آمده است . بنابراین با توجه به گوناگونی گیاهی ایران، هنوز گیاهان دارویی وجود دارند که به صورت کاملا علمی و مستند شناخته نشده اند از این رو نگاهی داریم به ویژگی ها، محل رویش ، کاربرد درمانی و آثار گیاه دارویی گون گزی (Astragalus adscendens) به خاطر نقش ممتاز و اهمیت ویژه ای که در تغذیه پسیل گون (cyamophila dicora) و تولید مان ارزشمند انگبین گون دارد این گیاه ارزشمند از یک سو با تولید گز انگبین به عنوان یک محصول منحصر به مناطق زاگرس ایران، نقش مهم و موثری در زمینه کارآفرینی ، افزایش درامد خانوارهای بهره بردار، تامین ماده اولیه برای بسیاری از تولیدات غذایی و دارویی و نیز صادرات ایفا می نماید و از سوی دیگر این گیاه با استقرار در مناطق برفگیر با داشتن اندام های هوایی قابل توجه و ریشه های عمیق و گسترده نقش اساسی در تثبیت خاک و حفظ دامنه های پرشیب دارد رویشگاه این گیاه در مناطق کوهستانی زاگرس از غرب ارومیه تا زرد کوه و سبزکوه بختیاری و نهایتا تا ارتفاعات کازرون ادامه دارد. از نظر ریخت شناسی گون گزی درختچه ای چند ساله و خودرو با ساقه چوبی است که ارتفاع آن به 1-0/5 متر می رسد . ساقه های چوبی که از این گیاه منشعب می گردند به تدریج بر تعداد انها در قسمت های فوقانی افزوده می شود . رشد شاخه هایش بیشتر در جهت افقی و کمی متمایل به طرف بالاست و در انتهای شاخه های کرکدار، گل هایی به رنگ سفید متمایل به زرد قرار دارند که هر دو پایه گل بر روی یک نهنج کرکدار است . گز انگبین توسط فعالیت حشره ای به نام Psylla cyamophila (Psyllidae) بر روی این گیاه تولید می شود. این حشره در مرحله پورگی، انگبین - گون که شامل ترکیبات شیمیایی: ساکارید (فروکتوز) موسیلاژ است را به صورت رشته های خمیری شفاف و بیرنگ نخی شکل دفع می کند و این رشته ها در مجاورت هوا منجمد شده و رنگ سفید شکری به خود می گیرند این تولید علاوه بر مصارف دارویی بسیار نظیر تسکین دهنده معده و آرامش اعصاب و نیز ضد افسردگی و ضد سرطان دارای آنتی اکسیدان قوی طبیعی می باشد از موارد اصلی تشکیل دهنده شیرینی سنتی گز اصفهان است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is HERBAL01_749. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/342284/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پاکزاد، زهرا و رائینی، محمود و خداقلی، مرتضی،1389،شناخت گیاه دارویی گون گزی تولید کننده گز انگبین (شهد پارسی) به عنوان محصول منحصر به ارتفاعات زاگرس،National Conference on Medicinal Plants،Sari،https://civilica.com/doc/342284

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,378
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support