ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی ژئوتکنیکی ساختگاه سد کوثر (نومل) در استان گلستان

Year: 1393
COI: PNUGEO08_123
Language: PersianView: 597
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسین رخشانی - دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علوم و تحقیقات
ناصر حافظی مقدس - عضو هیئت علمی دانشکده علوم زمین، دانشگاه فردوسی مشهد
فریدون رضائی - عضو هیئت علمی پژوشکده علوم زمین، سازمان زمین شناسی کشور
محمد ابراهیم یخکشی - رئیس اداره آب منطقه ای گرگان

Abstract:

سد کوثر (نومل) در استان گلستان و شرق رشتهکوه البرز و از نظر تقسیمات زمینشناسی در زون البرز شرقی و زیرزون گرگان- رشت قرار دارد. واحدهای سنگی منطقه بطور عمده شامل آهک، ماسه سنگ، شیل، دولومیت، مارن، کنگلومرا و نهشته های لسی و آبرفتی میباشد. بر اساس نقشه های زمین شناسی و بررسیهای صحرایی، ساختگاه سد و مخزن را نهشته های آبرفتی ریزدانه عهد حاضر و به ویژه لسها در تکیه گاهها در بر میگیرند. تنها در تکیه گاه راست رخنمون بسیار محدودی از شیستهای فرسوده مربوط به شیستهای گرگان دیده میشود که فوق العاده ضعیف و در سطح، به شدت هوازده است. در طی مطالعات ژئوفیزیکی، هیچ گسلی در محدوده ساختگاه گزارش نشده است. بر اساس بررسیهای انجام شده، سطح درزه ها در بخش های سطحی اکثرا صاف است و از مصالح نرم پر شده است. بر اساس بررسیهای سطحی و نتایج بدست آمده از گمانه های ژئوتکنیکی حفاری شده در توده سنگی، ضخامت زون فرسوده در برخی از مقاطع حفاری بهبیش از ده متر میرسد. نتایج بدست آمده از آزمونهای آزمایشگاهی بر روی چند نمونه محدود از مغزه های حاصل از حفاریهای ژئوتکنیکی نشان میدهد که متوسط مقاومت تک محوری سنگ بکر در حالت خشک در حد 7/5Mpa میباشد. به منظور دستیابی به یک ایده کلی از وضعیت پارامترهای ژئوتکنیکی و توصیف کیفی و کمی توده سنگی در ساختگاه سد کوثر، طبقه بندی مهندسی توده سنگی با استفاده از روشهای متداول از جمله روش GSI و RMR انجام شده است. براساس رده بندی RMR توده سنگی ساختگاه سد، در رده سنگ های ضعیف ارزیابی میشود.

Keywords:

سد کوثر، نومل، گلستان، لس، ژئوتکنیک، البرزشرقی

Paper COI Code

This Paper COI Code is PNUGEO08_123. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/349074/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رخشانی، حسین و حافظی مقدس، ناصر و رضائی، فریدون و یخکشی، محمد ابراهیم،1393،ارزیابی ژئوتکنیکی ساختگاه سد کوثر (نومل) در استان گلستان،8th National Geological Conference of Payame Noor University،Arak،،،https://civilica.com/doc/349074

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support