ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسه جمعیت اسپوری و کلونیزاسیون قارچهای میکوریز آربسکولار در باغهای بادام آبی و دیم طی دوفصل زمستان و تابستان در شهرستان بافت (استان کرمان)

Year: 1393
COI: AGROCONGRESS01_290
Language: PersianView: 448
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مژگان بهرامی نژاد - دانشجوی کارشناسی ارشد بیماریشناسی، دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان
ابراهیم صداقتی - استادیار گروه گیاهپزشکی، دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان
محمدحسین شمشیری - استادیار گروه باغبانی، دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان
حسین علایی - استادیار گروه گیاهپزشکی، دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان

Abstract:

قارچ های میکوریز آربسکولار با ریشه ی اغلب گیاهان خاک زی همزیستی دارند. درخت بادام ازجمله گیاهانی است که قادر به برقراری همزیستی با قارچ های میکوریز است. به منظور مقایسه جمعیت اسپور میکوریزی و تعیین درصد کلونیزاسیون ریشه های بادام، دو باغ آبی و دیم در شهرستان بافت (استان کرمان) انتخاب گردید. نمونه برداری از خاک و ریشه درختان آبی و دیم در محدوده سایه انداز آن ها و از عمق 30-0 سانتی متری، در دو فصل زمستان و تابستان به عمل آمد. پس از رنگ آمیزی ریشه ها، میزان کلونیزاسیون میکوریزایی آنها اندازه گیری شد. جمعیت اسپور این قارچ ها نیز در یک گرم خاک با سه تکرار تعیین گردید. نتایج به دست آمده نشان داد که نوع همزیستی میکوریزی درختان بادام، از نوع میکوریز آربسکولار می باشد. میزان کلونیزاسیون میکوریزایی ریشه های بادام دیم و آبی در فصل زمستان، به ترتیب 7 و 27 درصد بیشتر از فصل تابستان بود. جمعیت اسپور قارچ های میکوریز نیز در ریزوسفر بادام دیم و آبی در فصل زمستان نیز به ترتیب 47 و 29 درصد بیشتر از تابستان بود. همچنین مشاهده شد که جمعیت اسپور قارچ میکوریز در ریزوسفر درختان بادام دیم بیشتر از نمونه های مربوط به بادام آبی بود. نتایج نشان داد که میزان درصد آلودگی ریشه های بادام در شرایط دیم بیشتر از شرایط کشت آبی می باشد. نتایج تحقیق حاضر نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد قارچ های میکوریز آربوسکولار در استقرار و پایداری درختان بادام در شرایط مختلف به خصوص شرایط دیم می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is AGROCONGRESS01_290. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/356147/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بهرامی نژاد، مژگان و صداقتی، ابراهیم و شمشیری، محمدحسین و علایی، حسین،1393،مقایسه جمعیت اسپوری و کلونیزاسیون قارچهای میکوریز آربسکولار در باغهای بادام آبی و دیم طی دوفصل زمستان و تابستان در شهرستان بافت (استان کرمان)،The first electronic congress of new findings in the environment and agricultural ecosystems،Tehran،https://civilica.com/doc/356147

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • حاجیان شهری، م. و م. 1383. تغییرات جمعیت اسپور قارچی ...
 • زارع، م.0 محمدی انارکی، ص. و راد، م. 5. 1387. ...
 • Allen, M. F. 1991. The ecology of mycorrhizae. Cambridge University ...
 • Bierman, B. and R. G. Linderman. 1980. Quantifying ves i ...
 • Calvet, C., Pinochet, J., Camprubi, A. and Fernandez, C. 1995. ...
 • Giovannetti, M.1985. Seasonal variation of ves icul ar-arbuscular mycorrhizal spores. ...
 • Hayman, D. S. 1970. Endogone spore numbers in soil and ...
 • Klironomos, J. N., P. Mouroglis, B. Kendrick and P. Widden. ...
 • Lugo, M.A., Anton, A.M. and Cabello, M.N. (2005). Arbuscular mycorrhizas ...
 • Philips, J. M. and Hyman, D. S. 1970. Improved procerdures ...
 • Sigienza, C., Espejel, I. and Allen, E.B. (1996). Seasonality of ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 3,171
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support