ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی و پایش خشکسالی استان ایلام به منظور توسعه پایدار کشاورزی و مدیریت منابع آب

Year: 1393
COI: NCGTSD01_673
Language: PersianView: 386
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فریبرز احمدی - کارشناسی ارشد اقلیم شناسی دانشگاه پیام نور اصفهان
فریبا همت گر - کارشناس گرافیک

Abstract:

در راستای تدوین طرح های مقابله با خشکسالی و مدیریت فعال آن، از ضروری ترین ابزار، طراحی سیستم های خشکسالی می باشد که اطلاعات استخراج شده از آنها تعیین کننده نوع عملیات مقابله با خشکسالی و زمان شروع آنها می باشد. از جمله مهمترین مراحل ارزیابی وضعیت خشکسالی در هر منطقه تعیین شاخص هایی به منظور تحلیل میزان، شدتف تداوم و فراوانی خشکسالی در آن منطقه است. برای تحلیل خشکسالی وجود یک شاخص جهت تعیین دقیق و مسمئن دوره های خشک بسیار ضروری است. در این تحقیق به منظور پایش خشکسالی استان ایلام از 7 ایستگاه باران سنجی استان که مناطق مختلف استان را پوشش می دادند استفاده گردیده است. داده های بارش به صورت ماهانه، فصلی و سالانه برای دوره دراز مدت 35 ساله تعیین شد و سپس خشکسالی بر اساس سه شاخص (pnpi, spi) در محیط نرم افزارهای آماری spss, excel پردازش و تحلیل شده است. نتایج نشان می دهد که از لحاظ خشکسالی فصلی، فصل بهار شدیدترین و بالاترین فراوانی خشکسالی را در بین دیگر فصول دارا می باشد. بیشترین تداوم خشکسالی فصلی در استان 2 و 3 ساله می باشد، از لحاظ خشکسالی ماهانه شاخص spi نشان می دهد که بیشترین فراوانی خشکسالی در میان ایستگاه های استان مربوط به طبقه ی ضعیف می باشد و بیشترین موارد مربوط به ایستگاه های مربوط استان می باشد. بر اساس شاخص pnpi بیشترین فراوانی خشکسالی های اتفاق افتاده در استان مربوط به طبقه ی بسیار شدید می باشد. از لحاظ تداوم خشکسالی ماهانه، تداوم خشکسالی در بین ایستگاه های استان بر اساس هر سه شاخص اکثراً 2 و 3 ساله می باشند. در کل spi خشکسالی ماهانه را در استان بهتر نشان می دهد. خشکسالی سالانه نشان می دهد که خشکسالی در سال های اخیر بیشتر رخ داده است و ایستگاه هایی که در مناطق مرطوب قرار دارند از فراوانی بالاتری برخوردارند و تداوم خشکسالی سالانه نیز اکثراً 2 و 3 ساله می باشد، نتایج این تحقیق با هدف توسعه پایدار در برنامه ریزی های مربوط به کشاورزی و مدیریت منابع اب منطقه مورد مطالعه حائز اهمیت می باشد.

Keywords:

استان ایلام، خشکسالی، شاخص های خشکسالی، بارش

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCGTSD01_673. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/357295/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
احمدی، فریبرز و همت گر، فریبا،1393،ارزیابی و پایش خشکسالی استان ایلام به منظور توسعه پایدار کشاورزی و مدیریت منابع آب،The First National Conference on Geography, Tourism, Natural Resources and Sustainable Development ،Tehran،،،https://civilica.com/doc/357295

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • آمار هواشنا سی، سالنا مه، سال 1388-1353، انتشارات سازمان هواشناسی ...
 • انصافی مقدم، طاهره، ارزیابی چند شاخص خشکسالی اقلیمی و تعیین ...
 • رضیئی، ط. شکوهی، ع. ثقفیان، ب. ودانش کار، پ:1382. پایش ... [Conference Paper]
 • طرح جامع توسعه استان ایلام (1372)، جلد اول، منابع طبیعی، ...
 • عزیزی، ق، صفرخانی، ع. (1381)، ارزیابی خشکسالی و تاثیر آن ...
 • بررسی مدلهای تغییر اقلیم [Conference Paper]
 • cKee, T. B. N. J. Doesken, and J. Kleist. The ...
 • Silva. V. P. R. On climate variability in northeast Brazil, ...
 • Szalai, S., C. S. Szinell, and J. Zoboki. Drought monitoring ...
 • Szinell. C. S., A. Bussay and T. Szentimery. Drought tendencies ...
 • Wilhite, D.A. and M.H. Glantz. Understanding the drought phenomenon: The ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: پیام نور
  Paper count: 53,118
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support