ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی روند تغییرات کاربری اراضی منطقه حفاظت شده کبیرکوه با استفاده از GIS , RS (مطالعه موردی :استان ایلام )

Year: 1387
Publish place: Geomatics 1387
COI: GEO87_101
Language: PersianView: 2,339
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

صالح ارخی - استادیا ر گروه جنگل و مرتع دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام
پرویز گرایی - کارشناس ارشد مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی ایلام
ملیحه ارخی - دانشجوی کارشناس ارشد مرتعداری دانشگاه مازندران

Abstract:

تغییرات کاربری اراضی یکی از فاکتورهای مهم در تغییر جریان هیدرولوژیک ، فرسایش حوزه و انهدا م تنوع زیستی می باشد . لذا می توان با اطلاع از روند تغییرات کاربری اراضی در راستای هدایت اکوسیستم به سمت تعادل قدم برداشت . این مطالعه به منظور بررسی تغییرات کاربری اراضی منطقه حفاظت شده کبیرکوه در دهه های اخیر با استفاده از تصاویر ماهواره ای موجود منطقه انجام گرفته است . در این تحقیق به منظور تهیه نقشه های پوشش اراضی منطقه از تصاویر ماهواره ای لندست سالهای 1988 و 2002 استفاده گردید . سپس با استفاده از روش طبقه بندی نظارت شده و روشهای مختلف آن نقشه پوشش اراضی از روی تصاویر ماهواره ای تهیه گردید . مقایسه نقشه های کاربری اراضی در طول 14 سال نشان داد که سطح اراضی کشاورزی از حدود 8 درصد سطح کل حوزه در سال 1988 به حدود 11 درصد در سال 2002 افزایش یافته است . بیشترین این تغییرات در سازندهای دوران چهارم اتفاق افتاده اند . از دلایل این امر می توان به حاصل خیز بودن این سازند و همچنین شیب کمی که این سازند در آن قرار گرفته است اشاره نمود که کشاورزان به راحتی اراضی جنگلی و مرتعی موجود در این منطقه را تخریب نموده و به اراضی کشاورزی خود اضافه نمود ه اند . بر طبق نتایج حاصله،دامنه تغییر شاخص پوشش گیاه )NDVI) مربوط به سال 1988 برابر -0/85 (حداقل )و +0/96 (حداکثر ) است . این دامنه اعداد نشان دهنده این است که در سال 1988 در منطقه کبیر کوه نواحی دارای پوشش گیاهی بسیار خوب و تخریب شده نیز وجود داشته اند .نتایج آماری مربوط به سال 2002 نشان می دهد که پوشش گیاهی از سال 1988 تا 2002 کاهش یافته و تخریب گردیده است .حداقل شاخص پوشش گیاهی در این سال50 -0/ و حداکثر ان +0/43 است که نشان دهنده تخریب پوشش گیاهی است، .در زمینه ارزیابی صحت تصاویر طبقه بندی شده میتوان گفت اکثر نقاط برداشت شده در کاربریهای مختلف بر روی نقشه کاربری اراضی تهیه شده از تصاویر ماهواره ای سال 2002 منطبق هستند . نتایج نشان داد که حدود 82 درصد مناطق با نقاط برداشت شده تطابق دارند .

Keywords:

پوشش اراضی، کاربری اراضی ، سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغ رافیایی، منطقه حفاظت شده کبیر کوه

Paper COI Code

This Paper COI Code is GEO87_101. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/37097/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ارخی، صالح و گرایی، پرویز و ارخی، ملیحه،1387،ارزیابی روند تغییرات کاربری اراضی منطقه حفاظت شده کبیرکوه با استفاده از GIS , RS (مطالعه موردی :استان ایلام )،Geomatics 1387،Tehran،https://civilica.com/doc/37097

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • برخورداری، جلال، محمد زارع مهر جردی، محمد خسروشاهی.برسی روند تغییرات ...
 • دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران.1382. مطالعه و بررسی توان اکولوژیک ...
 • شیریان، رضا. 1380.تهیه نقشه پوشش گیاهی پارک ملی گلستان با ...
 • لطیفی، هومن، اولادی جعفر، سارویی سعید، جلیلوند حمید.1386. ارزیابی قابلیت ...
 • Rajesh Balhadur THAPA and Yuji Murayama.20 06. Land use change ...
 • Srivastava, S.k and Gupta.D.2003. Monitoring of changes in land use/land ...
 • Z.Jafarian jeloudar _ P.Garaei _ A. Kelarestaghi. 2 _ 06.Landuse ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Reviews

  4.00
  1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
  5 0
  4 1
  3 0
  2 0
  1 0

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 3,726
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support