Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی شاخص جهانی پوشش برف برای مطالعه سطح پوشش برف در مقیاس منطقه ای

همایش ژئوماتیک 87 و چهارمین همایش یکسان سازی نامهای جغرافیایی
Year: 1387
Publish place: Geomatics 1387
COI: GEO87_118
Language: PersianView: 2,478
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی اکبر متکان - استادیار گروه سنجش از دور و GIS ، دانشگاه شهید بهشتی
پرویز ضیائیان فیروزآبادی - استادیار گروه سنجش از دور و GIS ، دانشگاه شهید بهشتی ( مامور از دانشگاه ترب
داود عاشورلو - مربی گروه سنجش از دور و GIS ، دانشگاه شهید بهشتی
سپیده داداشی خانقاه - دانشجوی کارشناسی ارشد سنجش از دور و GIS ، دانشگاه شهید بهشتی

Abstract:

مطالعه تغییرات سطوح برفگیر، به عنوان یکی از مهمترین منابع تامین آب و یک پارامتر اصلی برای شبیه سازی وضعیت اقلیمی، بسیار حائز اهمیت می باشد . یکی از مهمترین تکنیک های تعیین سطوح برفگیر با استفاده از تصاویر ماهواره ای، شاخص NDSI می باشد که توسط سازمان فضایی ایالات متحده برای تعی ین سطح پوشش برف در مقیاس جهانی با استفاده از تصاویر MODIS تعریف گشته است . آستانه پیشنهادی ناسا برای شاخص NDSI عدد 0.4 می باشد که در حال حاضر این آستانه در مقیاس منطقه ای نیز مورد استفاده قرار می گیرد . در این تحقیق آستان ه 0.4 برای تعیین سطح پوشش برف در دو حوضه آبریز سد کرج و لتیان بکارگرفته شد که دقت نقشه حاصله با توجه به تصویر سنجنده P6 ماهواره IRS و با روش ارزیابی Overall Accuracy ، % 73 بدست آمد . با توجه به دقت پایین نقشه حاصله ، آستانه های 0.41 ، 0.43 ، 0.45 ، 0.47 و 0.49 برای شاخص NDSI مورد بررسی قرار گرفته و دقت هر نقشه تعیین گردید . در نهایت بهترین دقت % 92 مربوط به نقشه حاصل از آستانه 0.45 ، بدست آمد . در این تحقیق با توجه به آنکه میزان سطح پوشش بر ف با آستانه 0.4 ، میزان برف را بیشتر از مقدار واقعی نشان می داد لذا تنها آستانه های 0.41 و بالاتر از آن مورد ارزیابی قرارگرفت در صورتی که در تصاویری که میزان پوشش برف را کمتر از میزان واقعی نشان می دهند، بررسی آستانه های کمتر از 0.4 ضروری می باشد . در نتیجه آستانه پیشنهادی ناسا برای مطالعه پوشش برف در مقیاس منطقه ای ، مناسب نبوده که باید در تحقیقات به این نکته توجه خاصی گردد .

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is GEO87_118. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/37114/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
متکان، علی اکبر و ضیائیان فیروزآبادی، پرویز و عاشورلو، داود و داداشی خانقاه، سپیده،1387،ارزیابی شاخص جهانی پوشش برف برای مطالعه سطح پوشش برف در مقیاس منطقه ای،Geomatics 1387،Tehran،https://civilica.com/doc/37114

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 25,418
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support