Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تلفیق فن و هنر ایرانی در حرم امیرالمؤمنین(ع) به دست توانای شیخ بهایی

Year: 1393
COI: CEAE01_035
Language: PersianView: 493
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زینب یوسفی زاده - کارشناس ارشد معماری و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس

Abstract:

مجموعهی مراکز مذهبی مثل مساجد و آرامگاهها، بیش از هر نوع بنای معماری، در گذشته و حال، مورد توجه عامهی مردم ایران، بوده و هست. دلیل این توجه، تقدس نهفته در این مراکز مذهبی و ارادت خاص شیعیان به معصومین(ع)و فرزندان ایشان، است. علاوه بر این، زیارتگاهها و مساجد، محل مناسبی برای اجرای فرایض عبادی و مذهبی هستند. شکوه معنوی مقابر و آرامگاه بزرگان در کنار اعتقاد راسخ مردم به حضور در این اماکن و بهرهگیری معنوی، فرصتی فراهم نموده است تا اندیشمندان اسلامی در جهت غنای معنوی و شکوه و جلال ظاهری این بناها بکوشند و این اماکن مقدس، جلوهگاه هنر و خلاقیت شیعیان ایرانی باشد. البته معماری نفیس مقابر، منحصر به ایران و چند شهر عراق مثل کربلا، سامره و نجف است که آنها نیز با همت و به دست توانای معماران و بانیان خیر ایرانی، ساخته و پرداخته شدهاند و در هیچ کشور مسلمانی نظیر آنها یافت نمیشود. هنر شیخ بهایی در استفاده از موقعیت خورشید و نجوم در کنار فضای معنوی حاکم بر صحن و سرای حضرت علی(ع) شرایطی را فراهم نموده است که جذابیت بیبدیلی برای این مجموعه بوجود آورد. این بنا که به مانند سایر آثار شیخ بهایی با استفاده از محاسبات علمی، عجایبی شگرف در خود مستتر دارد، به نظر میرسد بهواسطهی فضای معنوی و عظمت شخصیت حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) کمتر مورد توجه معماران، قرار گرفته است که در این مختصر، سعی بر آن بوده تا برخی از ویژگیهای منحصر به فرد این مجموعه نیز، مورد تحلیل از زاویهی معماری قرار گیرد. بدیهی است تلاش معماران مسلمان در راستای خلق بنایی متناسب با شخصیت و شأن ائمهی معصومین(ع)بوده، اما اصل جذابیت این اماکن بهواسطهی شخصیت بزرگانی است که در این اماکن مدفونند، و مجموعهی این جذابیتها، شرایطی را فراهم آورده است که آرزوی هر شیعه، حضور در صحن و سرای مقدسامیرالمؤمنین(ع) میباشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CEAE01_035. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/372350/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یوسفی زاده، زینب،1393،تلفیق فن و هنر ایرانی در حرم امیرالمؤمنین(ع) به دست توانای شیخ بهایی،International Conference on Engineering, Art and Environment،https://civilica.com/doc/372350

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ابوذری، محمد، تهرانی‌مقدم، احمد، شریف‌زاده، سید عبدالکریم، 1380، آشنایی با ...
 • پیرنیا، محمدکریم، 1384، آشنایی با معماری اسلامی ایران (ساختمانهای درون ...
 • تقیان، حبیب الله، 1388، زمینی از جنس بهشت، تهران، نشر ...
 • دوالو، منصور، محمدی، ایران، 1380، تاریخ هنر ایران، چاپ آتی‌بین، ...
 • طالقانی، سیدامیرحسین، 1382، وصال یار، قم، نشر سابقون ...
 • علوی، سیداحمد، 1389، راهنمای مصور سفر زیارتی عراق، قم، نشر ...
 • مهری کرمانشاهی، محمدجواد، 1387، سرزمین آرزوها، تهران، انتشارات آیین دانش ...
 • هیلن براند، روبرت، 1383، معماری اسلامی: شکل، کارکرد و معنی، ...
 • www _ atab ataliyat.blogfa. com ...
 • www .elmohagh.com ...
 • www _ ma shaheer.net ...
 • www .noormags .com 13- _ S -moosavi .com ...
 • www _ tabriz architecture .blogfa.com 15- www .tebyan.net ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 4,065
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support