Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی اثرات متقابل تغییر اقلیم وخشکسالی در استان ایلام(مطالعه موردی شهرستان دهلران)

اولین همایش ملی کشاورزی، محیط زیست و امنیت غذایی
Year: 1393
COI: AEFSJ01_275
Language: PersianView: 1,174
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

جمشید تیموری - کارشناس ارشد جغرافیای طبیعی،اقلیم شناسی،دبیر جغرافیا
محمد تیموری - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی،فرایندهای جداسازی، دبیر شیمی

Abstract:

تغییرات اقلیمی یک زمینه کلی و جهانی است ولی عواملی چون اقدامات سازه ای بشر، برداشت بی رویه از منابع آبی زیرزمینی و سطحی، دخل وتصرف بشر در طبیعت از عوامل تشدید کننده آن است. اقلیم نتیجه تاثیر توام پدیده های هواشناسی است. زندگی بشر در طول تاریخ و در سراسر جهان همواره در معرض انواع مخاطرات طبیعی قرار داشته که بخشی از این خطرات و حوادث ناشی از فعالیت ها و فرایندهای زمین شناسی و ژئومورفولوژیکی از قبیل زلزله، آتشفشان، سیل و غیره بوده، اما شمار دیگری از حوادث طبیعی که از فراوانی و گستردگی نسبتاً بیشتری برخوردارند، حوادث ناشی از فرایندهای آب و هوایی میباشند کاه شدت و فراوانی این پدیده ها تا حدود زیادی به موقعیت جغرافیایی محل بستگی دارد. میتوان به طوفان های سهمگین، خشکسالی، بارش های سیل آسا و رعد و برق اشاره نمود که در این میان، خشکسالی از اهمیت و گستردگی قابل ملاحظه ای برخوردار است. کشور ما در قسمتی از منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار گرفته است(در عرض جغرافیایی 25 تا 40 درجه شمالی). محدوده مورد مطالعاتی بین طول شرقی 46 درجه، 31 دقیقه، 24 ثانیه تا 47 درجه، 16 دقیقه، 04 ثانیه و عرض شمالی 32 درجه، 41 دقیقه، 39 ثانیه تا 33 درجه، 18 دقیقه، 47 ثانیه در استان ایلام قرار دارد. که با مساحتی برابر 932/4 کیلومتر مربع و دارای اقلیمی گرم و خشک با میانگین بارندگی سالانه حدود 240/7 میلیمتر ، متوسط میزان تبخیر سالانه 3855/9 میلیمتر ومیانگین رطوبت نسبی بلند مدت سالانه 38% و طی یک دوره 23 ساله (92 - 1369) مورد پژوهش قرار گرفته است .استان ایلام به سبب نزدیکی به بیابان های کشورهای مجاور همواره در معرض این پدیده مخرب است. پدیده خشکسالی متأسفانه طی قرون گذشته همواره در کشور ما رخ داده و آثار و پیامد های نامطلوب خود را بر ساکنین کشور تحمیل نموده است. بنابراین خشکسالی پدیده جدیدی نیست. متأسفانه کشور ما برای مقابله با این پدیده شوم طبیعی برنامه جامع نداشته و هنوز به صورت انفعالی در زمان وقوع این بلیه با آثار آن ها مقابله می شود. و با استفاده ازشاخص SPI در طول دوره 23 ساله (92 - 1369 ) روندتغییرات بارندگی سالانه ومتوسط تراز سطح آب را که بطور نسبی در حال کاهش نسبت به طول دوره آماری می باشد، را بدست آورده کاه نشان دهنده تغییرات اقلیمی و وقوع خشکسالی در منطقه است. ونیز، از دو روش ترسیم منحنی های میانگین متحرک 5 ساله بارش و شاخص SIAP استفاده گردیده است. این شاخص، متغیر معیار شده بارندگی و بدون بعد است. مقدار عادی این شاخص از25. + تا 1.28 - برای شدتهای مختلف خشکسالی در تغییر است. و از روش طبقه بندی آمبرژه عوامل تعیین کننده اقلیم در هر منطقه ترسیم و استفاده شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is AEFSJ01_275. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/375396/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
تیموری، جمشید و تیموری، محمد،1393،بررسی اثرات متقابل تغییر اقلیم وخشکسالی در استان ایلام(مطالعه موردی شهرستان دهلران)،First National Conference on Agriculture, Environment and Food Security،Jiroft،https://civilica.com/doc/375396

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • [خنیفر. حسن .1373]. صنایع آلوده کننده استان ایلام. تحقیق و ...
 • [منصوری. عبدالمنصور و همکاران 1389]. جغرافیای استان ایلام، چاپ یازدهم. ...
 • [راهنمای مدیریت خشکسالی 1380] . وزارت جهادکشاورزی. ...
 • [کردوانی. پرویز 1380]. خشکسالی و راه های مقابله با آن ...
 • [داره کل هواشناسی استان و شهرستان 1392] _ آمار پارامترهای ...
 • [میدوار، کمال. مخاطرات طبیعی 1390] _ انتشارات دانشگاه یزد. صفحات ...
 • [حسینی . محمود 1384 _ راهکارهای سنتی و مدرن مقابله ...
 • [بوردی و سواتر 207. بررسی شاخص SPI در منطقه فداک ...
 • [دهقان . مهدی و همکاران 1379 _ آثار و پیامدهای ...
 • 0.PCC(200 1)the scientific Bas of climate chang contribution of working ...
 • Geological survey Earth water distribution by united stats (2009) _ ...
 • WMO (2112) World Meteorological Organization Statement on the status of ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support