ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه آندروژنز و مضاعف شدگی خود به خودی کروموزومها در گیاه جو (Hordeum vulgare L)

Year: 1390
COI: NBCI07_0147
Language: PersianView: 307
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مریم میرزایی - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه اصلاح نباتات، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
دانیال کهریزی - عضو هیات علمی گروه زراعت و اصلاح نباتات، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران

Abstract:

جنینزایی آندروژنیک یکی از روش های تولید گیاهان هاپلوئید است. در این تحقیق آندروژنز و مضاعف شدگی خود به خودی کروموزومها در دو ژنوتیپ گیاه جو (B1 و B2) از طریق کشت میکروسپورهای جداشده مطالعه گردید. برای این منظور از طرح کاملا تصادفی با سه تکرار استفاده شد. گیاهان مادری در مزرعه تحقیقاتی دانشگاه رازی در شرایط مناسبی کشت شدند. سنبله ها در مرحله تک هسته ای میانی تا انتهایی میکروسپورها برداشت و با اتانول 70 درصد ضدعفونی سطحی شدند. بساک ها را جدا کرده و به مدت چهار روز در درجه حرارت 25C بر روی محلول مانیتول 0/3 مولار نگهداری شدند. پس از فیلتراسیون، میکروسپورها از طریق سانتریفیوژ جمع آوری شدند. سپس میکروسپورها در محیط کشت القاء FHG به همراه PAA (فنیل استیک اسید) کشت شدند و در تاریکی و درجه حرارت 25C نگهداری شدند. بعد از سه هفته تعداد جنین تشکیل شده از 100 بساک کشت شده یادداشت گردید. جنین ها جهت باززایی به محیط کشت مربوطه منتقل شدند. آنالیزهای آماری و نتایج حاصل از آزمون سیتوژنتیکی نشان داد که ژنوتیپ ها از نظر آندروژنز دارای اختلاف معنی داری بودند (345/2و 180/3 جنین از 100 بساک کشت شده به ترتیب برای ژنوتیپ های B1 و B2) ولی بین آنها از نظر درصد مضاعف شدگی خود به خودی کروموزوم ها اختلافی مشاده نشد (63 و 72 درصد به ترتیب برای ژنوتیپ های B1 و B2).

Keywords:

جنین زایی هاپلوئیدی , مضاعف شدگی خود به خودی کروموزومها , ژنوتیپ , کشت میکروسپور , جو

Paper COI Code

This Paper COI Code is NBCI07_0147. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/375601/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
میرزایی، مریم و کهریزی، دانیال،1390،مطالعه آندروژنز و مضاعف شدگی خود به خودی کروموزومها در گیاه جو (Hordeum vulgare L)،7th national biotechnology congress of I.R.  iran،Tehran،https://civilica.com/doc/375601

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Castillo, A. M., Valles, M. P., Cistue, L. (2000). Comparison ...
 • Hagio, T., Hirabayashi, T., Machii, H., Tomotsune, H. (1995). Production ...
 • Kahrizi, D., Arminian, A., Masumi Asl, A. (2007). In vitro ...
 • Kasha, K. J., Hu, T. C., Oro, R., Simion, E., ...
 • Mujeeb-Kazi, A., Miranda, J. L. (1985). Enhanced resolution of somatic ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 7,283
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support