ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

به کارگیری نقاشی دیواری در راستای ارتقای هویت ملی در بزرگراههای درون شهری نمونه موردی: بزرگراه آیت الله سعیدی در اسلامشهر

Year: 1393
COI: HIAP01_085
Language: PersianView: 467
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

احمد سلیمانی - کارشناس ارشد طراحی شهری، شرکت مهندسین مشاور راهان سازه
سیدحسام الدین صحافی پور - دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی شهری، شرکت مهندسین مشاور راهان سازه
داود بیگدلی - کارشناس معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر
مجید میرجلیلی - کارشناس ارشد طراحی شهری

Abstract:

هویت از پیچیدهترین و بحثبرانگیزترین مسائل در وادی شهرسازی امروزی جهان است. این درحالی است که بشر همواره در طول زمان در پی ابزاری برای تبیین خود و جامعهای که در آن عضویت دارد است. کشور ایران اگرچه از هویتی غنی در ابعاد مختلف آن برخوردار است، لیکن مسئولین و در برخی موارد متخصصین، در اشاعه و معرفی مضامین و عناصر آن آنچنان که شایسته است اقدام نکرده است. این وضعیت گاهی با تقلید از شیوههای سایر ممالک در اشاعه هویت ملی خود به کمک علوم مختلف بخصوص شهرسازی، بر وخامت اوضاع موجود دامن زده و دشواری حل مسائل را دوچندان نموده است. یکی از ابزار ابراز هویت ملی در شهرسازی، استفاده از نقاشیهای دیواری در سطح لبههای مهم شهری چون بزرگراههای درون شهری است که علاوه بر عبور بسیاری از شهروندان و مسافرین از این محورها، همواره به عنوان نشانههای هویت بخش شهری به حساب میآیند، نوع تحقیق حاضر کاربردی و روش تحقیق از نوع توصیفی تحلیلی است. برای گردآوری اطلاعات مورد نیاز تحقیق از مطالعات اسنادی شامل کتب، نشریات و مجلات ادواری استفاده - شده است. ابتدا با اشارهای به مبانی نظری مربوط به نقاشی دیواری، هویت ملی و بزرگراههای درون شهری و پیشینه آن، بر توصیف و سکانسبندی بزرگراه آیت الله سعیدی بر اساس ویژگیهای آن مبادرت ورزیده شده و در مرحله نهایی با مشخص شدن عناصر هویت ملی، در تحلیلی به مدد تحلیل سلسله مراتبی (AHP) در نرم افزار Expert Choice ، به وزن دهی مضامین هویت ملی و سکانسها پرداخته و اولویت مضامین متناسب با هر سکانس در محور ساوه مشخص شده است که باید در دستور کار مسئولین اجرایی و زیباسازی شهرداری اسلامشهر قرارگیرد، نتیجه به کارگیری مضامین مختلف هویت ملی در سازگاری با سکانسهای شهری در بزرگراه سعیدی که در این تحقیق بدان رسیده شده است، سبب اشاعه هرچه بیشتر و با کیفیتتر و جذابتر این عناصر شناختی هویت ملی برای تمام ناظرین شهری است و این تنها یکی از ابعاد بهرهمندی از این روش برای بهبود کیفیت محیطی در محیط شهرها و بخصوص بزرگراههای شهری است. این امر زمینه ارتقای هویت ملی در بزرگراههای شهری به کمک نقاشیهای دیواری به عنوان هدف تحقیق حاضر را میسر ساخته است که میتواند به صورت تعمیمپذیری در سایر بزرگراههای درون شهری ایران و در راستای ارتقای هویت ملی به کمک نقاشیهای خاطرهانگیز دیواری با مضامین ایرانی، مورد استفاده قرار گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is HIAP01_085. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/380474/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سلیمانی، احمد و صحافی پور، سیدحسام الدین و بیگدلی، داود و میرجلیلی، مجید،1393،به کارگیری نقاشی دیواری در راستای ارتقای هویت ملی در بزرگراههای درون شهری نمونه موردی: بزرگراه آیت الله سعیدی در اسلامشهر،1st International Congress on New Horizons in Architecture and Planning،Tehran،https://civilica.com/doc/380474

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • سلسله, علی، سلسله، محسن، 1388. بررسی تاثیر عامل هویت (ایرانی، ...
 • اسکندری, ایرج، 1377. بررسی و تحلیل نقاشی دیواری (بخش اول ...
 • گرین, جان، 1379. "نقاشی دیواری." هنرهای تجسمیی، شماره ...
 • اسکندری، ایرج، 1377. "بررسی و تحلیل نقاشی دیواری- از ماقبل ...
 • جنسنو هنری، 1359. " تاریخ هنر جنسن"، تدوین پرویز مرزبان، ...
 • کفشچیان مقدم، اصغر، 1385. "چگونه یک نقاشی دیواری را ساماندهی ...
 • یوسفی علی، 1380. "روابط بین قومی و تاثیر آن بر ...
 • اشرف, احمد، 1378. "هویت ایرانی در بین ایرانیان خارج از ...
 • روحالامینی محمود و دیگران، 1379. "میزگرد فرهنگ و هویت ایرانی، ...
 • مطهری, مرتضی، 1362. "خدمات متقابل ایران و اسلام. _ تهران: ...
 • رزازی فر، افسر، 1379. الگوی جامعه شناختی هویت ملی در ...
 • احمدی. حمید، 1387. "بنیادهای هویت ملی ایرانی." فروزش، شماره 1، ...
 • استاندارد, کارشناسان سازمان ملی استاندارد، 1390، "معابر شهری- طبقه بندی. ...
 • سازمان طرح تهیه آیین نامه، 1374. آیین نامه راههای شهری. ...
 • یاراحمدی, سمانه، 1389. "لبه های شهری." منظر، شماره، 11 ص ...
 • منصوری, سیدامیر، 1387. "جزوه درس منظر شهری. "، تهران: دانشگاه ...
 • سلیمانی, احمد، 1392. "طراحی شهری در مراکز شهری با تاکید ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط


  مقالات فوق بر اساس داده کاوی مقالات مطالعه شده توسط پژوهشگران محاسبه شده است.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support