ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ساخت مدل سه بعدی ژئومکانیکی مخزن فهلیان در یکی از میادین جنوب غرب ایران

Year: 1394
COI: NPGC01_038
Language: PersianView: 790
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی رنجبر - دانشجوی دکتری مهندسی نفت اکتشاف دانشگاه صنعتی امیرکبیر
حسین حسنی - عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
کورش شهریار - عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

Abstract:

یک مدل ژئومکانیک می تواند خصوصیات مکانیکی سنگ را مدلسازی نموده و جهت استفاده در مدیریت بهتر مخزن وبرنامه چاه مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که از یک مخزن تولید می شود، فشار سیال کاهش می یابد. این افت فشار باعثافزایش تنش موثر ناشی از رسوبات روباره شده و تراکم محیط متخلخل و در نتیجه نشست در سطح را در پی خواهد داشت.این فرآیند می تواند تأثیراتی منفی نظیر عدم پایداری چاه، مچاله شدگی لوله های جداری، خسارت های سرچاهی و غیره را دربر داشته باشد. جهت مطالعه دقیق رفتار ژئومکانیکی یک میدان هیدروکربوری، وجود یک مدل عددی سه بعدی که بتواندخصوصیات و ویژگی های ژئومکانیکی مخزن را توصیف نماید ضروری می باشد. در طول این مطالعه معادلات مربوط بهمدلسازی ژئومکانیک برای تخمین برخی پارامتر ها نظیر تنش های موثر بکار برده شده اند. این مقاله با استفاده از داده ها واطلاعات موجود، به مطالعه و بررسی رفتار الاستیک مخزن فهلیان در یکی از میادین جنوب غرب ایران و در نهایت بهچگونگی ساخت مدل سه بعدی ژئومکانیکی آن پرداخته است. بر اساس مدل تهیه شده، بیشترین تنش قائم 110مگاپاسکال و بیشترین مقدار تنش های افقی 94 مگاپاسکال محاسبه شد. این در حالی است که روش مدلسازی سه بعدیشبیه سازی گوسی به عنوان روشی کارآمد، تطابق بالای 90 درصد را بین داده های حقیقی و داده های مدل شده برایپارامترهای مکانیک سنگی نظیر مدول های یانگ و برشی و نیز تطابق بالای 86 درصد را برای مقادیر تنش هایی که در سهبعد مدلسازی شدند با مقادیر تنش های حاصل از مدل های یک بعدی ژئومکانیکی نشان می دهد. در نهایت این مدل میتواند برای تحلیل های مکانیکی میدان نظیر سناریوهای برداشت نفت و یا تزریق گاز در یک مخزن و نیز تخمین تراکممخزن و فرونشست سطح مورد استفاده قرار گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NPGC01_038. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/384576/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رنجبر، علی و حسنی، حسین و شهریار، کورش،1394،ساخت مدل سه بعدی ژئومکانیکی مخزن فهلیان در یکی از میادین جنوب غرب ایران،The First National Conference of Petroleum Goemechanics،Tehran،https://civilica.com/doc/384576

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • B. Orlic, J.D.V.W. R. Van Eijs, Integrated geomechanical modelling for ...
 • projects. in IADC/SPE Drilling Conference. 2000. Society of Petroleum Engineers. ...
 • Fjar, E., et al., Petroleum related rock mechanic, Vol. 53. ...
 • induced seismicity due to hydrocarbon extraction. 2007. [2] ...
 • Internatio nal Convention Center of RIPI Tehran, May, 1 2-14, ...
 • 10 MPa and the maximum amount of horizontal stress is ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 21,194
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support