شبیه سازی بهره برداری از نیروگاههای تلمبه - ذخیره ای -2 مدلسازی نیروگاه های تلمبه - ذخیره ای خرسان و ایلام با استفاده از رویکرد پویایی سیستم

Publish Year: 1387
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 2,363

This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

NCHP02_171

تاریخ نمایه سازی: 26 مهر 1386

Abstract:

شبیه سازی سیستم های تلمبه - ذخیره ای مشتمل بر بهره برداری همزمان یک سیستم دو مخزنه با معادلات و روابط به هم مرتبط است . در چنین سیستمهایی، انرژی الکتریکی تولیدی در هر دو مخزن به شدت وابسته به بهره برداری مخازن در دوره های زمانی پیک و غیرپیک بوده که این امر منجر به پیچیدگی مدلسازی این سیستمها می شو د . لذا با توجه به پیچیدگی موجود در شبیه سازی این گونه از سیستمها که در مقاله اول به آن اشاره شد ، در این مطالعه از رویکرد پویایی سیستم برای ساخت مدل شبیه سازی استفاده شده است . این رویکرد با استفاده از حلقه های بازخور د(feedback) ، متغیرهای کمکی و تجمعی و غیره امکان شبیه سازی رفتار کل سیستم را فراهم می آورد . بدین ترتیب در این تحقیق مدلی با گام زمانی ساعتی برای شبیه سازی نیروگاهها ی تلمبه - ذخیره ای براساس روش SSR با استفاده از رویکرد پویایی سیستم توسعه یافته است . در ادامه سیستم تلمبه - ذخیره ای پیشنهادی خرسان واقع بر روی رودخانه خرسان از سرشاخه های کارون در جنوب غربی ایران به همراه نیروگاه تلمبه - ذخیره ای ایلام واقع بر روی رودخانه سیمره، به عنوان مطالعه موردی انتخاب شده اند . نتایج حاکی از آن است که رویکرد پویایی سیستم روشی بسیار کارا برای ساخت مدل شبیه سازی سیستم های تلمبه - ذخیره ای با تمام ی جزئیات ، ارتباطات وپیچیدگیها در شرای ط مختلفی از مخازن بالایی و پایینی می باشد .

Keywords:

Authors

محمدرضا جلالی

دکتری عمران - مهتدسی آب، مدیر بخش منابع و مصارف آب شرکت مهندسی مشاور مه

راحله افضلی

کارشناسی ارشد عمران - مهندسی آب، کارشناس بخش منابع و مصارف آب شرکت مهند

الهام افتخارجوادی

کارشناسی ارشد عمران - مهندسی آب، کارشناس بخش منابع و مصارف آب شرکت مهند

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • گزارش برنامه‌ریزی منابع آب مطالعات مرحله پیش توجیهی سد و ...
  • گزارش میانکار مطالعات مرحله اول سد و نیروگاه خرسان 1، ...
  • بازنگری مطالعات مرحله شناخت نیروگاه تلمبه- ذخیره‌ای ایلام، 1386 ...
  • نمایش کامل مراجع